• Rajd 2021

• Sprawozdanie z rekonstrukcji wydarzeń z Boju pod Pęcicami

• 27 września 2021r. sześcioro przedstawicieli klas siódmych: Zuzanna Dobrzyńska, Emilia Wudarczyk, Hanna Jankowska, Wiktor Kołtun, Antonina Rak, i Jakub Maliszewski przybyło na zbiórkę szkolną o godzinie 7:30 w celu pokonania drogi jaką przeszli powstańcy i rekonstrukcji wydarzeń “Boju pod Pęcicami”, który miał miejsce 2 sierpnia 1944r.

Naszym zadaniem było poznanie trasy, którą wędrowali powstańcy z IV Obwodu Ochota, pod dowództwem płk. Mieczysława Sokołowskiego ps. Grzymała, walczących w dzielnicy Ochota od pierwszego dnia Powstania Warszawskiego.

O godzinie 8.00 wyruszyliśmy busem razem z Panem T. Matuszewskim i Panią A. Adamczewską w kierunku Warszawy. Zatrzymaliśmy się na ulicy Niemcewicza.

Ta ulica były punktem zbiórki Powstańców przed podjęciem decyzji opuszczenia przez nich Warszawy i udaniem się w kierunku Pęcic. Następnie przeszliśmy podobnie jak kolumny powstańcze ulicą Grójecką, potem Szczęśliwicką, a następnie dotarliśmy na ulicę Barską. Ulicą Barską dotarliśmy do przystanku kolejki WKD Salomei.

Korzystając z podwarszawskiej kolei dojazdowej całą grupą dojechaliśmy do Reguł. Tak jak powstańcy 2 sierpnia 1944 roku kiedy w Salomei zatrzymali wagonik kolejki EKD.

Z Reguł, prostą drogą udaliśmy się do Dworu Polskiego w Pęcicach. Tam przywitały nas dwie panie i oprowadziły naszą grupę po parku i dworskich pokojach. jako jedni z pierwszych gości weszliśmy do odrestaurowanych piwnic Pęcickiego Dworu. To właśnie w nich przetrzymywano polskich żołnierzy Powstania Warszawskiego, którzy po przesłuchaniach i torturach zostali rozstrzelani w Pęcickim Parku.

Tę historię opowiedziała nam Pani Elżbieta Gąsior. Opowiadanie było bardzo poruszające i zapadło nam w pamięć.

Z Dworku Pęcickiego wyruszyliśmy z powrotem do przystanku WKD w Regułach i dojechaliśmy od miejscowości Nowa Wieś do naszej szkoły.

Myślę, że na długo zapamiętamy to wydarzenie historyczne jakim był Bój pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 roku – bitwa Powstania Warszawskiego.

Coroczne obchody, upamiętniające to wydarzenie dają możliwość zapoznania się i przypomnienia wydarzeń, które miały miejsce podczas Powstania Warszawskiego.

Jakub Maliszewski

Elżbieta Gąsior