• Rajd 2021

• Kalendarium działań  XVIII Rajdu Pęcickiego

27 września odbyła się Rekonstrukcja Marszu Powstańców IV Obwodu Ochota z Warszawy do Pęcic (szerszy opis w sprawozdaniu, które ukaże się niebawem) 28 września uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w Apelu Pęcickim.

Uczniowie z klasy VIIIa Dominik Chłodnicki i Bartosz Marciniszyn przedstawili okoliczności Boju pod Pęcicami posiłkując się prezentacją naszej absolwentki Niny Marszałek „Bój pod Pęcicami”.

Katarzyna Bors zarecytowała wiersz Katarzyny Piątkowskiej „Rota Pęcicka”, nagrodzony Nagrodą Wójta Gminy Michałowice w 2008 roku.

Antonina Rak, Hanna Mojecka i Jakub Maliszewski , przygotowani przez Panią Małgorzatę Woźniak, zaśpiewali dwie piosenki powstańcze: „Dziewczyna z granatem” i „Dziś idę walczyć mamo”.

Następnie wystąpili nauczyciele organizatorzy Rajdu:

Pani Beata Wiszniewska przedstawiła laureatów Konkursu „Literacko – plastycznego „Ci, co zginęli w walce…”,

Pan Tomasz Matuszewski posumował wczorajszą Rekonstrukcję Marszu Powstańców IV Obwodu Ochota oraz zachęcił uczniów do działań w Grze Terenowej Pęcice’44 i Rajdzie Nocnym w dniu 29 września,

Pani Małgorzata Rec opowiedziała o efektach akcji „Nie zapomnimy” dla  klas 0-3 i klas 4-6, której rozwiązanie nastąpi w dniu 30 września,

Pani Elżbieta Gąsior przypomniała o organizacji XVIII Rajdu Pęcickiego i o zasadach jakie panują w miejscu pamięci narodowej,

Pani Jadwiga Jodłowska  Dyrektor Szkoły Podstawowej życzyła wszystkim wspaniałych wrażeń podczas wędrówki, zachęciła do dalszych działań rajdowych oraz zaprosiła do wędrówki Nordic Walking w dniu 2 października śladem Powstańców z Reguł do Pęcic „Łącząc Pokolenia”.

Apel prowadziła Zuzanna Siekierska i Stanisław Gorzoch, reżyserzy obrazu i dźwięku to Kamil Milczarek i Filip Zaremba. Wymowną oprawę scenograficzną stanowili chłopcy i dziewczęta z klasy VIIIB ubrani na wzór powstańców, z transparentami oraz koszulkami z logo Rajdu Pęcickiego.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą patriotyczną postawę.

Elżbieta Gąsior

(ciąg dalszy) Kalendarium działań XVIII Rajdu Pęcickiego

29 września o godzinie 16.00. na skraju lasu, nieopodal szkoły, rozpoczęła się Gra Terenowa Pęcice’44.

Wzięło w niej udział 8 patroli pod opieką Pani Anny Adamczewskiej, Pani Małgorzaty Rec i Pana Tomasza Matuszewskiego.

Zakończeniem gry, już tradycyjnie, był Raj Nocny. 10 Organizatorów Gry wraz z Panią Anną Adamczewską i Panem Tomaszem Matuszewskim przeszło drogę z Nowej Wsi do Pomnika Mauzoleum w Pęcicach. Tam spotkała się grupa rajdowców z Panią Beatą Wiszniewską i Panią Elżbietą Gąsior.

Nasi uczniowie zapalili białe i czerwone znicze, Hania Mojecka odczytała wiersz Janka Romockiego „Modlitwa”.

Oddaliśmy cześć Powstańcom Warszawskim, godnie reprezentując naszą szkołę.

Elżbieta Gąsior