• Kopernikalia

laugh19 luty - Kopernikalia laugh

19 lutego przypada kolejna rocznica urodzin Patrona Naszej Szkoły

– Mikołaja Kopernika

Każdego roku w całej szkole już kilka dni wcześniej czuje się radosną atmosferę przygotowań. Na korytarzach pojawiają się portrety znanego astronoma, obrazki z Torunia, modele Układu Słonecznego. W klasach słychać recytację wierszy o Mikołaju Koperniku. Dzieci oglądają prezentacje o życiu i dokonaniach Naszego Patrona, sprawdzają swoją wiedzę na jego temat, biorąc udział w quizach i konkursach. W szkole unosi się zapach pierników – słodkich przysmaków kojarzonych z Toruniem, tym razem własnoręcznie wykonanych przez naszych uczniów. W salach nauk przyrodniczych starsi uczniowie pokazują naukowe eksperymenty swoim młodszym kolegom, a w hali sportowej trwają przygotowania do uroczystych obchodów naszego wspólnego święta.

Wszystkiemu przygląda się Nasz Patron, a właściwie jego popiersie, stojące na głównym korytarzu szkoły.

W tym roku Nasz Mikołaj Kopernik pewnie tęskni za codziennym gwarem i śmiechem. Za uczniami ze wszystkich roczników i przerwami, kiedy korytarze wypełniają się dziećmi, młodzieżą, nauczycielami i słychać głośne rozmowy.

Teraz w szkole są tylko najmłodsze roczniki: zerówki, klasy I, II i III.  Możemy być jednak dumni z tego, jak wspaniale reprezentują szkolną społeczność, jak pięknie zadbali o Naszego Patrona. Uczniowie razem z wychowawczyniami zrobili wystawę portretów i wydzieranek. Wszystkie klasy wzięły udział w konkursie recytatorskim „Słodkiego pierniczka”. Widać, że dzięki pracy ze swoimi wychowawczyniami, uczniowie wiedzą kim był, czym się zajmował i czego dokonał Mikołaj Kopernik.

Jutro Kopernikalia. Może jeszcze jakieś niespodzianki czekają na Naszego Patrona?

Możemy wszyscy razem, podczas zajęć zaśpiewać: „To nasz Mikołaj, to nasz Kopernik. W Toruniu mieszkał, umysł miał wielki. To nasz Mikołaj Kopernik. Wiwat! na jego wznieśmy cześć.” A na lekcjach pracujmy z dużą wytrwałością, bo Mikołaj Kopernik jest dla nas przykładem, że dzięki wiedzy i zaangażowaniu można osiągnąć bardzo dużo. Nawet … zmienić losy świata.

Dominika Materek