• Rajd 2021

• POWSTANIE WARSZAWSKIE - WKD - RAJD PĘCICKI

W poniedziałek 27 września nastąpi Rekonstrukcja Wymarszu Powstańców z Ochoty do Pęcic na podstawie wspomnień uczestników Boju pod Pęcicami.

Uczniowie z Panem Tomaszem Matuszewskim i Panią Anną Adamczewską przejdą trasę Powstańców IV Obwodu Ochota z dnia 2 sierpnia 1944 roku.

Marsz rozpoczną z ulicy Niemcewicza w Warszawie, dotrą do kolejki WKD w Salomei, następnie przejadą do Pęcic, a potem przejdą drogą Powstańców do Dworu Polskiego.

W Dworze Polskim nastąpi spotkanie z nauczycielką historii Panią Elżbietą Gąsior, gdzie w scenerii piwnic Pęcickiego Dworu

uczniowie usłyszą o dalszych losach Powstańców oraz o historii dworu na przestrzeni dziejów. Spotkanie na terenie Dworu w Pęcicach zostało umożliwione dzięki otwartości Fundacji Dwór Polski i Pani Anny Nowak reprezentującej fundację.

Około godziny 13.00 uczniowie wraz z nauczycielami zakończą zadanie zrekonstruowania marszu Powstańców.

Podczas tego wydarzenia Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika będzie współpracowała z dwiema instytucjami Fundacją Dwór Polski oraz Warszawską Koleją Dojazdową Sp. z o.o.

Przedstawiamy ogłoszenie, które ukazało się na wszystkich stacjach WKD.

Piechurom życzymy udanego marszu i niezapomnianych wrażeń.

W dniu 2 VIII 1944 roku kolejką EKD  z Warszawy do Reguł przejechały oddziały powstańcze IV Obwodu Ochota pod dowództwem Mieczysława Sokołowskiego ps. „Grzymała”.

Żołnierze powstańcy wysiedli  w Regułach ok. godziny 6.00 rano, następnie stoczyli Bój pod Pęcicami.  W wyniku bitwy oraz późniejszej egzekucji śmierć poniosło 91 żołnierzy.

W dniu 27 I X 2021 roku grupa uczniów Szkoły Podstawowej im.  Mikołaja Kopernika  w Nowej Wsi wraz  z nauczycielami,  w ramach obchodów XVIII Rajdu Pęcickiego, upamiętniającego poległych żołnierzy powstańców pod Pęcicami, zrekonstruuje ich drogę  z Warszawy do Pęcic, w tym przejazd kolejką, zgodnie  ze wspomnieniami uczestników Boju pod Pęcicami.

Cześć pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego!