• Rajd 2022

• „ Ci, co zginęli w walce...” międzyszkolny konkurs literacko - plastyczny

• „Ci, co zginęli w walce...”

międzyszkolny konkurs literacko - plastyczny

dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej

Regulamin konkursu

Dziewiętnaście lat temu nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Nowej Wsi wyszli z inicjatywą zorganizowania Rajdu Pęcickiego dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 2 sierpnia 1944 roku. Przejście trasą: Nowa Wieś - Pęcice, w hołdzie poległym Powstańcom,  było dla młodzieży gimnazjalnej niecodziennym i cennym doświadczeniem, a w kolejnych latach stało się tradycją naszej szkoły.

W celu przybliżenia uczniom tematyki Bitwy pod Pęcicami nauczyciele Szkolnego Zespołu Humanistów rokrocznie organizowali Szkolny Konkurs Literacko - Plastyczny pod hasłem: „Ci, co zginęli w walce…”, cieszący się zainteresowaniem naszych wychowanków. Z czasem zyskał on rangę międzyszkolnego, obejmując zasięgiem trzy gimnazja w Gminie Michałowice i zyskując patronat Wójta, pana Krzysztofa Grabki.

Serdecznie zapraszamy uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej interesujących się historią, poezją, piszących własne wiersze, lubiących tworzyć prace plastyczne i, co ważne, chcących zaprezentować innym efekty swoich działań, do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Przypominamy uczestnikom i opiekunom, że tematem konkursu jest Bój pod Pęcicami, a nie szeroko pojęte Powstanie Warszawskie. Jest to ważne ze względu na właściwy zakres tematyczny przygotowywanych przez młodzież prac.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

ORGANIZATOR:

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi, ul. Główna 96, 05-806 Komorów

CELE KONKURSU:

• Zainteresowanie uczniów Gminy Michałowice tematyką Boju pod Pęcicami, poszerzenie i zgłębienie wiedzy historycznej związanej z Miejscem Pamięci Narodowej w regionie.
            • Uczczenie kolejnej rocznicy Bitwy pod Pęcicami.
            • Kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia.
            • Zmotywowanie uczniów do działań plastycznych i literackich, rozwijanie młodych talentów oraz prezentacja prac w środowisku lokalnym.
            • Pobudzanie do twórczego myślenia oraz kształcenie indywidualnych uzdolnień uczniów, wzbogacenie i doskonalenie form pracy z uczniami zdolnymi.
            • Rozwijanie wrażliwości artystycznej młodzieży.

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:

Kategorie konkursowe

1. Literacka – praca w formie wiersza o dowolnej budowie, co najmniej 20 wersów, zatytułowana, napisana indywidualnie, w formie wydruku.

1. Plastyczna- praca formatu co najmniej A3, wykonana indywidualnie, dowolną - wyłącznie płaską – techniką plastyczną. Uwaga! Prace przestrzenne nie będą oceniane.

Kryteria oceny prac

Prace literackie - poprawność merytoryczna, kompozycja, adekwatność tytułu, oryginalność ujęcia tematu, bogactwo języka, estetyka zapisu, ortografia.

Prace plastyczne - zgodność z tematem, kompozycja, kolorystyka, estetyka wykonania, technika plastyczna, oryginalność ujęcia tematu.

Komisja

Ocena prac będzie zadaniem niezależnej komisji i będzie miała miejsce w naszej szkole ok. 10-7 dni przed planowaną datą ogłoszenia listy laureatów i wręczenia nagród.

Etapy konkursu

• Szkolny – z zebranych prac szkolna komisja konkursowa wybiera 6 najlepszych w każdej kategorii.
            • Międzyszkolny – każda szkoła zgłasza do etapu nie więcej niż 6 najlepszych prac w każdej kategorii. Prosimy o stosowanie się od tego wymogu.

• Udział w konkursie mogą brać uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej.
            • Prace muszą być wykonane indywidualnie, przy czym każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną w każdej z kategorii.
            • Każdy uczestnik konkursu do pracy dołącza wypełnioną kartę zgłoszenia oraz zgodę Rodziców na udział w Konkursie i publikację pracy.
            • Nauczyciel odpowiedzialny za przekazanie prac literackich przesyła wybrane w szkole teksty w wersji elektronicznej na adres: bwiszniewska@nowawies.onmicrosoft.com, natomiast prace plastyczne dostarcza do sekretariatu Szkoły Podstawowej  w Nowej Wsi w określonym w regulaminie terminie.

Uwaga!

Prace plastyczne zostaną zaprezentowane na okolicznościowej wystawie w budynku Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Nagrodzone i wyróżnione prace literackie zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

NAGRODY- w obu kategoriach nagrody rzeczowe oraz dyplomy dla autorów najlepszych prac.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU będzie miało miejsce podczas uroczystości przy Pomniku – Mauzoleum w Pęcicach po XIX Rajdzie Pęcickim w dniu 29 września 2022 r.

TERMINY

Nieprzekraczalny termin dostarczenia prac do organizatorów etapu międzyszkolnego konkursu to 19 września 2022 r. Wiąże się to z koniecznością zorganizowania wystawy oraz przygotowaniem prac do oceny przez komisję.

Beata Wiszniewska- nauczycielka języka polskiego

Elżbieta Gąsior- nauczycielka historii