• Małe Muzeum Historyczne

• Informacje ogólne

MAŁE MUZEUM HISTORYCZNE istnieje w szkole w Nowej Wsi od 2005 roku.

Przedmioty, które zasiliły zbiory muzealne są darowiznami nauczycieli, przyjaciół szkoły, uczniów i ich rodzin. Początkowo eksponaty mieściły się w jednej starej szafie – witrynie pracowni historycznej. Z  czasem  sala historyczna otrzymała nowe meble z gablotkami i półkami, na których można było pomieścić część najważniejszych muzealiów. Zostało również zaprojektowane logo muzeum. Muzealia były eksponowane podczas dwunastu wystaw czasowych Małego Muzeum Historycznego.

W roku 2021 zbiory muzealne znalazły swoje miejsce w oddzielnej klasie, która od tego czasu ma pełnić rolę tylko sali muzealnej, gdzie z powodzeniem mogą odbywać się lekcje muzealne.

Sala muzealna mieści się na ostatnim piętrze w szkole, tuż przy Bibliotece. Tam zostały przeniesione gabloty i witryny z sali historycznej, gdzie wcześniej mieściły się eksponaty.

Aktualnie muzeum jest w trakcie prac adaptacyjnych, w których pomagają Panie Woźne, Pan Tomek oraz kustosze - nasi uczniowie.

Małe Muzeum Historyczne zostanie uroczyście otwarte w październiku w ramach uroczystych Obchodów 60- lecia Szkoły  w Nowej Wsi.

Elżbieta Gąsior

Nauczycielka historii