• 2018/2019

          • Dzień Poligloty

          •  

             

            DZIEŃ POLIGLOTY 2019

             

            W dniu 11 czerwca, podobnie jak w latach ubiegłych, obchodziliśmy Dzień Poligloty, czyli nasze szkolne święto ważne nie tylko dla  zagorzałych fanów nauki języków obcych i nauczycieli językowców, ale dla całej społeczności szkolnej. Była to świetna okazja dla uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności lingwistycznych  w trzech językach obcych nauczanych w naszej szkole, czyli w języku angielskim, francuskim i niemieckim, chociaż odnotować również należy wykonanie jednej piosenki w języku hiszpańskim.

            Uroczystość została poprowadzona profesjonalnie przez konferansjerów z 3 klasy gimnazjum: Julię Perzynę i Mateusza Michewicza w scenerii plakatów o tematyce językowej, specjalnie wykonanych przez uczniów na tę okazję. Za obsługę odpowiedzialni byli:Maciek Kaliniak z 3b oraz Michał Dmochowski z 8a. Wszystkim uczniom należą się serdeczne podziękowania i wyrazy uznania za wkład pracy w organizację imprezy. Dziękujemy!

             

             


            DZIEŃ POLIGLOTY W KLASACH I-III SP

             

            Świętowanie zostało rozpoczęte na pierwszej godzinie lekcyjnej  przez naszych najmłodszych uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej. Czekało na nich, jak zawsze, wiele atrakcji.

            Tradycyjnie już pierwszym punktem programu był konkurs recytatorski angielskojęzycznej poezji dziecięcej  ‘Garden of Verses’ , który odbył się po raz trzeci. Wysłuchaliśmy szesnastu wierszy w interpretacji uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich.

            Tematyka wierszy była różnorodna - piękno świata przyrody, wydarzenia z codziennego życia (również szkolnego) oraz  świat fantazji i marzeń. Dominował  w interpretacjach ton żartobliwy, wesoły i radosny. Wszystkie dzieci, które wzięły udział w konkursie, nauczyły się na pamięć nierzadko długich utworów, pokonały tremę publicznego występu, zasłużyły na brawa i pochwały i wszystkim jury bardzo gorąco pogratulowało. Jednocześnie szczególnie wyróżniło prezentacje w wykonaniu Anastazji Kalisz, Lidki Ostaszewskiej  i Emilki Rutkowskiej z klasy  Ia, Zuzi Brzostek z IIb oraz Hani Ostaszewskiej i Laury Popowskiej z IIIb.

            Prezentacje wierszy konkursowych były przeplatane występami wokalnymi dziewczynek, które zajęły czołowe miejsca w tegorocznym festiwalu piosenki anglojęzycznej „Singing Schools”, ale usłyszeliśmy też dwa nowe wykonania przygotowane specjalnie na ten dzień.

            Zabrzmiały takie piosenki jak ‘Yellow Submarine’ (w wykonaniu Zosi Janus, Kaliny Rumas, Jagody Gajownik, Kai Michewicz oraz Gabrysi Srebrowskiej z zespołu Nuteczki), ‘Do You Wanna Build a Snowman?’ w interpretacji Matyldy Czerwińskiej, ‘New York. New York’ zaśpiewana przez Laurę Popowską, ‘Shotgun’ zaprezentowana przez Kasię Zapałę, a nowości to piosenki  ‘We Are the World’ wykonana przez Zosię Janus oraz  ‘Anyone I Want to Be’ zaśpiewana przez Kasię Zapałę.

            W planach na ten dzień mieliśmy jeszcze rozegranie konkursu  międzyklasowego, ale niestety czas płynął nieubłaganie szybko i przyszła pora na prezentacje starszych uczniów. W związku z tym przekładamy quiz na kolejne spotkanie podczas Dnia Poligloty. Już nie możemy się doczekać.  Do zobaczenia za rok!

            Agnieszka Bigaj,

             Nauczycielka języka angielskiego

             

                                                                                                                                         

             

            DZIEŃ POLIGLOTY DLA KLAS IV – VI SP

             

            Na kolejnych dwóch godzinach lekcyjnych  prezentowali się uczniowie klas 4-6 rozpoczynając swój występ od piosenek francuskich w zespołowym wykonaniu klas czwartych  (piosenki Jaime les Fruits oraz Samba, Samba) oraz klas  piątych  piosenka Aux Champs Elyses) pod kierunkiem nauczycielki języka francuskiego Pani Iwony Stephenson .

             

            W części niemieckojęzycznej popis  swoich umiejętności językowych dali uczniowie klas czwartych i piątych (przygotowanych przez Panią Renatę Sajdę), którzy pięknie  recytowali wiersze i zaśpiewali piosenki : Zuzia Baranowska 4e, Hania Mojecka, Martyna Parol, Marysia Regner z 4c, Weronika Wrzos z 4e oraz Zosia Mocarska z 5a.

             

            Ciekawym urozmaiceniem w programie imprezy okazała się być piosenka hiszpańska La bomba zaśpiewana przez Mikołaja Dalasińskiego z 4e, któremu towarzyszyła tancerka Iza Gajownik z 6b.

            Następny punkt programu to prezentacje w języku angielskim, które rozpoczęli uczniowie Pani Moniki Szczepanik z klas czwartych. Usłyszeliśmy krótkie wierszyki wyrecytowane przez Zuzię Baranowską, Amelkę Dygułę z 4e, Antka Zaparuchę, Karolinę Golus z 4 d oraz Weronikę Wrzos z 4a. Natomiast Kuba Maliszewski zaśpiewał utwór Heal the World.

            Czwartoklasistki Matylda Kalisz  oraz Maja Graczyk przygotowane przez Panią Agnieszkę Bigaj przedstawiły kolejno wiersze This Morning Is Our History Test – Kenn Nesbitt'a oraz

            Puppy and I - A.A. Milne'a.

             

            Uczniowie Pani Agnieszki Baranowskiej z klasy 5b zaprezentowali się w piosence Darkside Alana Walker'a.  Ponadto Malwina Wiśniewska i Filip Różycki spisali się świetnie aktorsko odgrywając zabawną scenkę  z wiersza Get Out of Bed Diane D. Shore.

             

            Kolejni wykonawcy zostali przygotowani przez Panią Aleksandrę Piotrowską. Byli to: Kamila Sadowska 5b z piosenką Here Comes the Sun, Amelia Ziółek Hey Melody oraz grupa w składzie, Maryla Piotrowska, Michał Pęczak, Sofija Szarko i Amelia Ziółek z klasy 6b, która zaśpiewała piosenkę Love Me Like You Do.

            Swój występ mieli również uczniowie Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego, czyli klasy czwarte z piosenką Coconut Tree i klasy piąte wykonały utwór Bare Necessities z filmu Księga Dżungli.

             

            W końcowej części programu pojawili się uczniowie Pani Anny Koziorowskiej z 8 a (Antek Majtyka  i Olek Kocyk), którzy zorganizowali quiz językowy dla swoich młodszych kolegów z klas szóstych. Wybrane składy drużyn z każdej klasy odpowiadały publicznie na pytania wyświetlane na projektorze. Rywalizacja była bardzo zacięta przy mocnym dopingu publiczności. Tytuł zwycięzcy konkursu wywalczyła  reprezentacja klasy 6b. Gratulujemy!

             

            Czas szybko upłynął na wspólnej zabawie i trzeba było  udostępnić scenę starszym kolegom, którzy z niecierpliwością czekali już na swoje występy. Z pewnością  uczniowie zostali zachęceni do dalszych działań w podnoszeniu swoich umiejętności językowych aby także w przyszłym roku spróbować swoich sił na scenie i jeszcze lepiej się zaprezentować

             

             

            DZIEŃ POLIGLOTY W KLASACH VII -VIII I GIMNAZJUM

             

            W drugiej części uroczystości to najstarsi uczniowie naszej szkoły  zawładnęli sceną dając popis swoich wysokich umiejętności lingwistycznych.

             

            Pokaz został  rozpoczęty przez klasy trzecie gimnazjum (przygotowane przez Panią Iwonę Stephenson) od zaśpiewania piosenki w języku francuskim Pour un flirt.

            Następnie przyszła kolej na zaprezentowanie się uczniów w języku niemieckim.

            Zuzia Sieczka z 7c deklamowała  wiersz Chejron, a Julia Jeż z 8a zaśpiewała piosenkę Das Leben ist shön, za wykonanie której otrzymała tytuł laureata w Mazowieckim Konkursie Poezji i Piosenki Obcojęzycznej „Co nam w duszy gra".

             

            Występy w języku angielskim rozpoczęli uczniowie Pani Agnieszki Baranowskiej, którzy deklamowali najpiękniejsze i najbardziej znane wiersze z kanonu poezji anglojęzycznej.

            Antek Ostrowski z 7a recytował  Sonnet 18 Williama Szekspira, Zuzia Sieczka z 7c The Road Not Taken Roberta Frost 'a, Olga Gadacz z 7c The New Colossus Emmy Lazarus.

            Nie zabrakło odniesień do współczesnej muzyki rozrywkowej ponieważ uczniowie 7c podjęli się próby wyśpiewania słynnego przeboju grupy Queen We Will Rock You przy  znaczącym akompaniamencie publiczności, a uczniowie klasy 3b zaprezentowali piosenkę  There's Nothing Holding Me Back wraz ze swoim autorskim układem choreograficznym.

             

            Uczniowie wraz z Panią Aleksandrą Piotrowską przygotowali występy wokalne.

            Uczennice z 8a zaśpiewały i zatańczyły w rytm utworu Mamma Mia, Bartek Senator wraz z Mają Wesołowską z 8a przedstawili piosenkę Shotgun, Julia Perzyna i Marta Przygoda z 3b gimnazjum zaśpiewały One Way Ticket, Weronika Szurman z 3b zaśpiewała For You.

            Na osobną uwagę zasługuje męski duet w składzie Mateusz Michewicz z 3b i Dawid Zachariasz z 3a gimnazjum wiernie i przez to bardzo zabawnie odgrywający scenę ze słynnego teledysku zespołu Queen z piosenką I Want to Break Free oraz grupa z 3a z piosenką Old Town Road.

             

             

            W dalszej części  imprezy wystąpili uczniowie Pana Krzysztofa Kwiatkowskiego z piosenkami, wierszami i skeczami. Julia Sankowska  z 8b zaprezentowała się w piosence My Heart Will Go On z filmu Titanic, dzięki której zdobyła wcześniej drugą nagrodę w szkolnym etapie Konkursu Piosenki Anglojęzycznej.

            Filip Derwiński z 3b wraz z Heleną Marszałek z 3a deklamowali najsławniejszy monolog świata z dramatu W. Szekspira Hamlet w wersji angielskiej i polskiej.

            Mogliśmy również usłyszeć wiersz Niepewność A. Mickiewicza w wersji angielskiej wyrecytowany przez Małgorzatę Judycką z 8b, a także przypomnieć sobie słynną scenę z filmu Titanic – Don't Do It, Rose w wykonaniu Julii Perzyny i Mateusza Michewicza z klasy 3b.

            Do tradycji Dnia Poligloty weszły już inscenizacje skeczy zaczerpnięte z twórczości surrealistycznej grupy Monty Python. W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć uczniów najstarszych klas: Mikołaja Bigaja, Macieja Zielińskiego, Michała Idzikowskiego, Piotra Baranowskiego, Janka Erdmana, Kacpra Tukiendorf, Krzysztofa Parchana z 3a w brawurowej wersji skeczu Film Producer (klasa 3 a) oraz premierowe wykonanie Society for Putting Things on Top of Other Things (klasa 3 b -Olek Kwietniak, Wiktor Wojtczak, Mateusz van der Linden, Janek Kowalczyk, Mateusz Krajewski).

             

            Na zakończenie mogliśmy obejrzeć wiązankę wideoklipów ze znanymi piosenkami anglojęzycznymi, która została przygotowana przez uczniów SP klasy 7a, 7b, 8a i 3a gimnazjum.

            Dzień Poligloty to znacząca data w kalendarzu szkolnych imprez, także dlatego, iż w świętowaniu biorą udział  uczniowie na wszystkich poziomach nauczania. Impreza ta jest znakomitą okazją do motywowania i propagowania nauki języków obcych, uwrażliwiania uczniów na wartości innych kultur, rozbudzenie ciekawości poznawczej w zakresie literatury, historii, geografii, jak również stylu życia i obyczajowości w innych krajach.

            Nasze święto to również  możliwość zaprezentowania i docenienia owoców całorocznej pracy oraz zachęta do dalszych wysiłków na polu językowym, tak dla uczniów jak i dla nauczycieli.

             

             

             

                               Agnieszka Baranowska,

            Koordynator Dnia Poligloty,

            Przewodnicząca Zespołu Nauczycieli Języków Obcych