• Gimnazjum 2018/2019

• Tegoroczna V edycja Szeleszczących Kart - wspomnienie

W zeszłym tygodniu, 29 i 30 maja, odbyło się w naszej szkole kolejne Spotkanie z Szeleszczącymi Kartami. Jest to wydarzenie organizowane cyklicznie przez panią Beatę Wiszniewską, nauczyciela języka polskiego. W tym roku motywem montażu słowno- muzycznego byli „Młodzi niepokorni”, których symbolem stał się bluszcz, roślina uparta i pokonująca wszelkie przeszkody. Spotkanie odbyło się tym razem w urokliwej scenerii  Kawiarni pod Bluszczem. Spektakl wystawiali uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmych szkoły podstawowej w ramach pożegnania z naszą szkołą. W przedstawieniu brali udział także absolwenci, którzy co roku uczestniczą w tym niezwykłym wydarzeniu.

Szeleszczące Karty to tradycja naszej szkoły. Już piąty raz mogliśmy oglądać młodych i utalentowanych artystów, wystawiających sztukę pełną poezji i romantyzmu. Podczas spektaklu można było usłyszeć nie tylko wiersze, ale także piosenki, które nawiązywały do młodzieńczego buntu i miłości. Uczniowie zaśpiewali utwory wykonawców takich jak: Czerwone Gitary, Kwiat Jabłoni, Kortez, Marek Grechuta  oraz Chłopcy z Placu Broni. Swoje miejsce w występach znalazły też liczne wiersze wielu polskich poetów, między innymi: Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Edwarda Stachury, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej i Juliana Tuwima.

Pierwsza część wydarzenia, szkolna, odbyła się w środę 29 maja na czwartej i piątej godzinie lekcyjnej w zielonej sali gimnastycznej. Przedstawienie mieli okazję oglądać uczniowie klas podstawowych i gimnazjum, panie dyrektor oraz nauczyciele. Aktorzy dali z siebie wszystko, a widzowie nagrodzili ich pod koniec gromkimi brawami.

W czwartek 30 maja odbyła się wyczekiwana wieczorna edycja Szeleszczących Kart. Jak zawsze,  o godzinie 18.00, cała sala była zapełniona widzami, pośród których znajdowali się między innymi: pani wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka, pani sołtys Nowej Wsi Elżbieta Biczyk, pani przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice, dziadkowie, uczniowie i absolwenci. Jak zawsze przybył do nas przyjaciel naszej szkoły pan Tadeusz Jakubowski, pisarz z Pruszkowa. Gości powitały pani dyrektor Jadwiga Jodłowska i pani Beata Wiszniewska. Sztuka była pod wieloma względami wyjątkowa. Występujący postarali się odzwierciedlić modę lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a swoimi talentami zachwycili wszystkich oglądających. Tego wieczoru niejedna osoba czuła wzruszenie i łzy w oczach, a klimat przedstawienia oczarował nawet samych aktorów.

Sztuka jak zwykle zakończyła się wielkim sukcesem. Pod koniec spektaklu występujący oraz pani Beata Wiszniewska zostali uhonorowani brawami i gratulacjami. Aktorzy kilkakrotnie bisowali, a po zakończeniu przedstawienia głos zabrali między innymi pani Małgorzata Pachecka, pani  Jadwiga Jodłowska, pani Elżbieta Biczyk  oraz pan Tadeusz Jakubowski. Nastrój, który udzielił się obecnym podczas spektaklu, towarzyszył wszystkim jeszcze przez cały wieczór i w ciągu następnych dni.

Szeleszczące Karty to wyjątkowe wydarzenie nawiązujące do twórczości literackiej ważnej dla historii naszego kraju. Jest to niewątpliwie niezapomniane przeżycie, zarówno dla występujących, jak i dla widzów. Mogliśmy doświadczyć tych niesamowitych wrażeń dzięki ciężkiej pracy wszystkich zaangażowanych. Dla występujących i przygotowujących oprawę muzyczną od strony technicznej było to z pewnością ciekawe doświadczenie, lecz także dobra zabawa i jakże cenna integracja. Tegoroczne Szeleszczące Karty bez wątpienia zostaną w pamięci wszystkich obecnych jeszcze przez długi czas.

Matuesz van der Linden – uczeń klasy IIIb gimnazjum