• Gimnazjum 2018/2019

          • Sprawozdanie z otwarcia XI Szkolnej Wystawy Czasowej „Ci, co walczyli za Niepodległą – 15 lat Rajdów Pęcickich” w ramach Gminnych Obchodów Roku dla Niepodległej

          •  

            Dnia  1 października 2018r. odbyło się uroczyste otwarcie kolejnej już w naszej szkole wystawy czasowej. W tym roku jest ona wyjątkowa. Nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń: piętnastolecia Rajdów Pęcickich i 100. rocznicy  odzyskania niepodległości przez Polskę. Aktualna ekspozycja to zwieńczenie wielomiesięcznych prac w ramach interdyscyplinarnego projektu gimnazjalnego, prowadzonego przez nauczycielki z naszej szkoły: panią Elżbietę Gąsior i panią Beatę Wiszniewską. Jej otwarcie poprzedzał tradycyjny apel o rajdzie i Bitwie Pęcickiej, przygotowany przez klasę 3b gimnazjum z pomocą przedstawicieli klasy 3a.

            Po przedstawieniu szeregu cennych informacji na apelu oraz występie wokalnym trzecioklasistów, panie dyrektor, goście honorowi:  pan Jerzy Matrzak ( druh OSP w Nowej Wsi, kustosz zbiorów muzealnych w OSP), pani Jadwiga Grużdź (emerytowana nauczycielka naszej szkoły) i pan Piotr Michalski (jej brat) oraz nauczyciele i uczniowie klas VII, VIII i III gimnazjum udali się na uroczyste otwarcie wystawy. Władze Gminy Michałowice reprezentowała pani Elżbieta Biczyk – przewodnicząca Rady Gminy, a Radę Rodziców naszej szkoły - pani Agata Tomaszewska - Antoniewicz.

            Po powitaniu wszystkich przez panią dyrektor Jadwigę Jodłowską i słowach wstępu nauczycieli koordynujących projekt oraz symbolicznym przecięciu wstęgi przyszedł czas na wypowiedzi  gości. Pan Jerzy Matrzak bardzo interesująco opowiadał przeróżne historie na temat OSP w Nowej Wsi, pani Jadwiga Grużdź i pan Piotr Michalski  wspominali swego ojca - Zdzisława Michalskiego, który był powstańcem warszawskim. Następnie można było obejrzeć eksponaty zgromadzone na wystawie. Tradycyjnie zostały one podzielone tematycznie.

            Pierwsze „okno” tegorocznej wystawy poświęcone jest historii 15 Rajdów Pęcickich. Zgromadzono tam  pamiątkowe albumy, książeczki z konkursowymi pracami uczniów z Gminy Michałowice i różne publikacje mówiące o wydarzeniu. Drugie  przedstawia sylwetki bohaterów Niepodległej:  Krystyny Serwaczak, Wojciecha Cygańskiego, Bohdany Kraszewskiej - Domańskiej i Zdzisława Michalskiego. Wszystkie informacje zostały przygotowane przez uczennice klasy 3a: Helenę Marszałek, Nikolę Zachariasz i Karolinę Jarysz na projekcie historycznym. Piękna, zajmująca całe kolejne „okno” instalacja, wykonana przez ucznia 3b Aleksandra Kwietniaka w ramach projektu artystycznego, znajduje się w centralnym miejscu ekspozycji. Jest to „Polska Niepodległa” w postaci kobiety, stylizowanej na starożytną Nike, trzymającej polską flagę. Następnie mamy kontynuację tematyki bohaterów niepodległej, tym razem z  terenu Nowej Wsi: hrabiego Aleksandra Potockiego i Władysława Kamelskiego. Informacje o wspomnianych postaciach zgromadzone zostały również przez uczennice klasy 3a. Ostatnie „okno”, którym zajęli się uczniowie 3a gimnazjum: Maciej Zieliński, Michał Idzikowski i Maciej Kaliniak, gromadzi eksponaty militarne np. odznaki i broń. Jest to miejsce szczególnie interesujące dla chłopców.

            Na ścianach wokół korytarza wywieszone są prace plastyczne uczniów naszej szkoły powstałe na przestrzeni lat  w ramach Gminnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Ci, co zginęli w walce...", przygotowane do ekspozycji przez uczennice klasy 3b  gimnazjum: Julię Perzynę, Anielę Grobelną i Weronikę Jurczuk  w ramach  projektu artystycznego. Stanowią one szkolną „Galerię pęcicką”. O scenografię wystawy, kolorystykę i liternictwo zadbały Wiktoria Suchocka i Ola Głodkiewicz z 3b (projekt artystyczny). Pozostałe osoby pomagające w powstawaniu wystawy to uczestnicy  Koła Muzealnego i są to uczniowie z klas 8.

            Dodatkowo szkolny korytarz wzbogacony jest o wyjątkowy eksponat, prezentowany dzięki życzliwości nowowiejskich strażaków, jakim jest zabytkowa pompa strażacka. Z wielką dumą można stwierdzić, że ekspozycja  jest  zachwycająca, przybliża informacje i pokazuje, jak interesująca jest nasza polska historia. Łączy lokalne dzieje i współczesne działania edukacyjne.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przyczynili się do jej powstania. Zachęcamy do oglądania.

             

            Julia Perzyna, klasa IIIb gimnazjum

            Beta Wiszniewska 

             Galeria 

             Galeria