• Gimnazjum 2016/2017

          • Przedstawienie „Romeo i Julia”- czyli pokaz teatralnego projektu edukacyjnego „Wokół Szekspira”

          • 25 maja 2017 roku o godzinie 11:00 i 18.00, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi odbyło się przedstawienie teatralne „Romeo i Julia” na podstawie tragedii W. Szekspira. Było ono jednym z elementów prezentacji projektu edukacyjnego „Wokół Szekspira” zrealizowanego przez grupę uczniów z klasy IIa. Organizatorem i opiekunem tego wydarzenia była Pani Dorota Planeta. Na widowni zasiedli uczniowie klas VI SP i wszystkich klas gimnazjalnych.

            Zanim jednak rozpoczął się spektakl, dowiedzieliśmy się z prac uczniów, dlaczego postanowili przygotować przedstawienie „Romea i Julii”. Jak się okazało, przyczyn było kilka: 400-lecie śmierci W. Szekspira, zainteresowanie tematyką tragedii i chęć przedstawienia jej na szkolnej scenie w klasycznej, choć nieco skróconej wersji. Uczniowie klasy IIa: Zosia Roik i Adam Piotrkowicz samodzielnie stworzyli scenariusz, co nie było łatwym zadaniem, ponieważ musieli go dostosować do liczby aktorów. Reżyserią zajęła się pani Dorota Planeta, a elementy scenografii, którą zachwycali się wszyscy widzowie, wykonali uczniowie klasy IIIb. Dzięki pięknej scenografii szkolna scena wyglądała jak w prawdziwym, dobrym teatrze.

            Spektakl opowiadał historię miłości dwojga nastolatków, wywodzących się ze zwaśnionych rodzin. Romeo i Julia poznają się zupełnie przypadkowo i od pierwszego wejrzenia zakochują się w sobie. Ich miłość niesie jednak ze sobą poważne konsekwencje. W głównych rolach wystąpili: Adam Bajerski, który zagrał Romea oraz Zofia Roik, która odegrała postać Julii. Ich gra aktorska była cudowna, bardzo przekonująco odegrali swoje role. Przedstawicieli skłóconych rodów zagrali – Kamil Kubicki, jako Pan Kapulet, Sara Pękala, jako Pani Kapulet oraz Adam Piotrkowicz, jako pan Monteki. Rolę Ojca Laurentego wspaniale odegrała Zuzanna Lis. Zainteresowanie publiczności wzbudził książę Parys – Kacper Chiczewski. Dużą dawkę humoru do przedstawienia dodały postacie prostych opiekunek, w które wcieliły się Marta Garstka oraz Weronika Zawłocka. W pozostałych rolach - przyjaciół i wrogów Romea - wystąpili: Wiktor Zembrzycki, Maciej Zagdański, Jakub Grubek oraz Jakub Koszela. Narrator – Kamil Gosa - wprowadzał słuchaczy w klimat przedstawienia, krótko i trafnie podsumowując kolejne wydarzenia. Aranżacją muzyczną spektaklu zajęła się – pani Renata Włodarek, która wspaniale przygotowała śpiewających uczniów: Zofię Zaprzał z kl. IIa oraz Pawła Kołodziejczyka z kl. IIIb. Zosia i Paweł wykonali razem utwór „Świetlista noc”, ich śpiew zaparł wszystkim dech w piersiach, zebrali ogromne brawa. Zosia zaśpiewała również bardzo nastrojową piosenkę „Boję się”, w czasie gdy Julia pozorowała swą śmierć. Oprawa muzyczna sprawiła, że przedstawienie oglądało się z jeszcze większą przyjemnością. Był renesansowy taniec, był bal i walki na miecze przedstawicieli zwaśnionych rodów. Młodzi aktorzy wspaniale, można powiedzieć wręcz profesjonalnie zagrali momenty rozpaczy, złości czy śmierci, co jest niełatwym zadaniem nawet dla najlepszych aktorów. Tragiczne zakończenie było perfekcyjnie odegrane, aktorzy naprawdę starali się, by cała inscenizacja się udała.

            Historia Romea i Julii jest aktualna do dzisiaj, nastolatkowie mają swoje problemy, mniejsze i większe, o których niechętnie dzielą się z rodzicami. Spektakl przypadł do gustu młodej publiczności, ponieważ jego problematyka była dla nas ciekawa oraz zrozumiała, a sposób przedstawienia… doskonały!

            Podsumowując, uważam, że nasze koleżanki i koledzy z klasy IIa są wspaniałymi aktorami i bardzo profesjonalnie odgrywają swoje role. Widzowie byli pod wrażeniem nie tylko gry aktorskiej, ale również wspaniałych dekoracji, idealnie dobranych strojów z epoki renesansu oraz znakomitej oprawy muzycznej. Publiczność była tak zachwycona, że na koniec nagrodziła aktorów gromkimi brawami oraz owacjami na stojąco. Z rozmów z widzami dowiedziałam się, że takie fenomenalne spektakle powinny być częściej organizowane w szkole. Będziemy czekać na kolejne premiery!

            Przedstawienie odbyło się także wieczorem i było dedykowane rodzicom, a szczególnie Mamom, z okazji ich święta. Dorosła widownia, a wśród niej: Wójt Gminy Michałowice, Dyrektor ds. oświaty, Przewodnicząca Rady Gminy i Przewodnicząca Rady Rodziców zachwycili się spektaklem i talentami naszych uczniów. Wszyscy składali gratulacje pani Dorocie Planecie, a nasza Pani Dyrektor - Ewa Dymura nie kryła wzruszenia i dumy ze swoich uczniów!

            Było naprawdę wspaniale! Kto nie widział, dużo stracił!

            Julia Moskal kl. III b

            i opiekun projektu - Dorota Planeta

             Galeria zdjęć

             Film