• Gimnazjum 2016/2017

          • DZIEŃ POLIGLOTY W NASZEJ SZKOLE


          • W dniu 6 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Poligloty, który był owocem solidnej pracy uczniów i nauczycieli językowców na lekcjach przedmiotowych i zajęciach  dodatkowych. Świętowaliśmy na wszystkich poziomach edukacyjnych zaczynając od klas I – III nauczania początkowego a skończywszy na gimnazjum wśród niezwykłych dekoracji, na które składały się prace projektowe uczniów wykonanych w różnych językach, najczęściej w formie pokaźnych plakatów rozwieszonych i przymocowanych spinaczami w formie tzw. washing line. Wystawa wyglądała imponująco i była dowodem na zaangażowanie i efektywną pracę dzieci podczas całego roku szkolnego. Całość imprezy prowadzili uczniowie pani A. Piotrowskiej – Nina Marszałek i Kuba Skórzyński, przy nagłośnieniu pracowali Mikołaj Grzanka, Marcelian Dziuba i Kamil Gosa.

            DZIEŃ POLIGLOTY DLA KLAS I-III SP

            O godzinie 8.30 w tzw. Zielonej Sali rozpoczęła się pierwsza część imprezy, w której udział wzięli uczniowie  klas1-3 szkoły podstawowej. Najmłodsi uczestnicy recytowali wiersze w języku angielskim w ramach Szkolnego Konkursu Poezji Anglojęzycznej zorganizowanego przez panią A. Bigaj dla klas 2-3 szkoły podstawowej. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli sobie: Weronika Wrzos, Maja Graczyk, Amelka Dyguła, Wiktoria Olszewska, i Antek Zaparuch z klas drugich oraz Staś Gorzoch, Malwinka Wiśniewska, Magda Sołdek, Janek Zaparucha i Adaś Szular z klas trzecich.

            Następnie finaliści Konkursu Piosenki Angielskiej mieli szansę zaprezentować szkolnej publiczności swoje piosenki, byli to Jakub Maliszewski, Zosia Mocarska i Zosia Jura oraz duet Gabrysia Jura i Małgosia Durtan. Gościnnie wystąpili gimnazjaliści, czyli zespół Kubas and the Ghost wykonując piosenki: Ghost Busters i Yes, we can.

            DZIEŃ POLIGLOTY DLA KLAS IV-VI SP

            Kolejna dwugodzinna część programu przeznaczona dla uczniów klas 4-6 rozpoczęła się o godzinie 10.35 i miała już charakter wielojęzyczny, ponieważ  dzieci prezentowały się też    w języku francuskim i niemieckim.

            Najpierw odbyła się konkurencja klas VI  w niemieckim karaoke  Szansa na szóstkę, który został przygotowany przez pana G. Niedbałę a poprowadzony przez panią M. Gołdyn - Fus.  Pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Judycka z VIB, II miejsce Julia Jeż z VIA, III miejsce Aleksandra Gipsiak z VIC.

            Natomiast z grup prowadzonych przez panią I. Stephenson po francusku pięknie prezentowały się klasy IV, które zaśpiewały piosenki po francusku: Tete, Epaules, Genoux, Pieds oraz Jaime le chocolat. Trzy uczennice recytowały wiersze o zwierzętach.

            Uczniowie pani A. Baranowskiej z klas czwartych i piątych przygotowali i zaprezentowali wesołe wiersze zilustrowane odpowiednimi obrazkami wyświetlanymi na ekranie. Usłyszeliśmy poezję dziecięcą Jana Brzechwy w wersji angielskiej deklamowaną przez Teodora Czerwińskiego, Damiana Gęsickiego, Zuzię i Natalię Zabrzygraj, Lindę Wyszkowską, Julię Michewicz, Marysię Kuczyńską i Alę Karolak. Zosia Majtyka i Gabrysia Grzanka doskonale wyrecytowały  po angielsku wiersze Juliana Tuwima "Kitten" i "Alphabet". Gabrysia Korzeniewska i Igor Perliński wspaniale odegrali wierszowaną scenkę : "Get out of bed". Na uwagę zasługuje także poezja przedstawiona przez Zuzię Sieczkę, Maksa Dądajewskiego, Olgę Gadacz, Maję Trzeciak i Julię Wojdę.

            Uczennice pani A. Bigaj uczęszczające na zajęcia dodatkowe (Maryla Piotrowska, Julia Michewicz, Sofija Szarko, Marta Szymanek, Amelia Ziółko) dały  świetny występ wokalno- taneczny prezentując dokonania kółka języka angielskiego.

            O wielu ciekawostkach dotyczących Australii a także  różnych świąt obchodzonych w Wielkiej Brytanii można było się dowiedzieć  z prezentacji przygotowanych przez uczniów z klasy VI c - Olę Gipsiak, Oliwię Piszczatowską i Teofila Łaszewskiego pracujących pod kierunkiem pani A. Koziorowskiej.

            Zwieńczeniem tej części uroczystości były występy finalistów Konkursu Piosenki Angielskiej, czyli Gabrysi Korzeniewskiej , Zuzi i Julii Sieczki, Julii Szarlińskiej, Julii Jeż i Magdy Grądalskiej.

            DZIEŃ POLIGLOTY W GIMNAZJUM

            Ostatnia część dnia należała do gimnazjalistów, którzy prezentowali się przez kolejne trzy godziny. Punktem specjalnym była wizyta niezwykłego gościa - był to tzw. native speaker, bardzo sympatyczny student z Kanady, który opowiadał o sobie i o swoim kraju, oczywiście w języku angielskim.

            Uczniowie klasy II a pod opieką pani A. Baranowskiej przygotowali przedstawienie o Wielkiej Brytanii zapoznając widownię z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego kraju uwzględniając wątki obyczajowe i polityczne  (ulubione tematy rozmów Brytyjczyków, parafrazę przemówienia szacownego Member of Parliament, problem Brexit'u). Uczniowie przekonująco przedstawili swoje role.  W przedstawieniu wystąpiły następujące osoby: Zosia Roik, Wiktor Michałowski, Kamil Nawara, Filip Kaczmarczyk, Michał Bloch, Kamil Olszewski, Adam Piotrkowicz, Patryk Sypniewski. Z kolei Julia Perzyna i Marcin Sadowski z klasy I b zaprezentowali swoje  językowe i aktorskie talenty w humorystycznej scence dotyczącej życia szkolnego.

            Pojawiła się również bardzo emocjonująca część programu, czyli Szkolny Konkurs Językowy przygotowany i poprowadzony przez panią A. Baranowską.                    Uczniowie zespołowo mieli okazję zmierzyć się z zagadnieniami językowymi w trzech językach, których uczą się w szkole: w   języku angielskim, niemieckim i francuskim. Pytania dotyczyły między innymi znajomości przysłów funkcjonujących w języku polskim i ich odpowiedników w wymienionych powyżej innych językach obcych,  znanych cytatów z literatury angielskiej, obcojęzycznego pochodzenia wyrazów obecnych w języku polskim.  Uczniowie mieli sposobność poczuć się jak prawdziwi poligloci posługujący się różnymi językami i zauważyć relacje językowe między nimi.  Konkurs odbywał się przy udziale szkolnej publiczności, co podnosiło ducha zdrowej rywalizacji. 

            W finale wyłoniono zwycięską klasę (III a), której przedstawiciele biorący udział w konkursie otrzymali anglojęzyczne nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy, którzy zajęli medalowe miejsca otrzymali upominki książkowe w języku angielskim. Drugie miejsce zajęła klasa I a, trzecie miejsce wywalczyła klasa II a.

            Na Dniu Poligloty nie zabrakło również piosenek śpiewanych przez całe grupy w języku angielskim, niemieckim i francuskim, które były wcześniej perfekcyjnie wyćwiczone z nauczycielami.  Swoje wokalne umiejętności zaprezentowali także finaliści Konkursu Piosenki Angielskiej: Paweł Kołodziejczyk, Kuba Bośka i zespół Kubas and the Ghost.

            Uczniowie pani A. Piotrowskiej z klasy III a i III b byli autorami przedstawionych video clipów, a interesującą prezentację o muzykach wykonały Natalia Grabowska i Kornelia Gęsicka z klasy III a.

            Dużym powodzeniem cieszyło się przygotowane i prowadzone przez panią M. Gołdyn - Fus stoisko związane z językiem niemieckim (plakaty, flagi, napisy itp.) z zadaniami, konkursami, rebusami po niemiecku dla uczniów klas IV, V oraz I gimnazjum.                   Pani M. Gołdyn - Fus zorganizowała również  kącik kulinarny, w którym można było   degustować potrawy kuchni niemieckiego obszaru językowego.

            Finałem dnia był The Show w języku angielskim przygotowany przez uczniów pana K. Kwiatkowskiego, czyli zestaw skeczy oparty na twórczości grupy Monty Python (Interesting People, Film Producer) - klasa III b, fragmenty utworów z musical'u High School Musical – klasa III b. Gimnazjaliści recytowali poezję z najwyższej półki - monolog Hamleta (Michał Małgorzaciak) i wiersz I wandered lonely William'a Wordsworth'a (Monika Szkiela i Julia Borowiecka) a Kinga Szular zaśpiewała piękną piosenkę What is a Youth z filmu Romeo and Juliet. Mocnym akcentem na zakończenie udanego Dnia Poligloty był Rock and roll zatańczony przez uczniów klasy II b.

             Podsumowując można stwierdzić, iż impreza była świetną okazją do zaprezentowania umiejętności językowych naszych uczniów na wszystkich poziomach nauczania, docenienia ich całorocznego wysiłku i zachęcenia do dalszego rozwoju w tym zakresie. Dzień Poligloty to ważne  święto, które na trwale wpisało się w kalendarz działań w naszej szkole i oprócz promocji nauki języków obcych jest również ciekawą formą  szerszego spojrzenia na świat i innych ludzi. 

            Agnieszka Baranowska, nauczycielka języka angielskiego