• Gimnazjum 2016/2017

          • Jubileuszowa X Wystawa Czasowa Małego Muzeum Historycznego i Małego Muzeum Książki „PRL i Współczesność- zderzenia”

          • Jubileuszowa X Wystawa Czasowa

            Małego Muzeum Historycznego i Małego Muzeum Książki

            „PRL i Współczesność- zderzenia”

            Dnia 20 marca 2017 r. w  naszym Gimnazjum odbyło się otwarcie X Wystawy Czasowej „PRL i Współczesność – zderzenia”. Jest to wspólny projekt uczniów klasy IIb oraz kustoszy Małego Muzeum Historycznego i Małego Muzeum Książki. Tradycją organizatorów wystaw jest zapraszanie gości, w tym Gościa Honorowego związanego z problematyka aktualnej ekspozycji. W tym roku, na otwarciu jubileuszowej wystawy,  był nim Pan Jerzy Antkowiak,  kreator mody w PRL. Po raz kolejny gościliśmy również Pana Tadeusza Jakubowskiego, pisarza, przyjaciela naszej szkoły od wielu już lat. Władze naszej Gminy reprezentowała Pani Elżbieta Biczyk.

            Z racji tego, że była to już dziesiąta wystawa z cyklu, postanowiliśmy uświęcić jej otwarcie w huczny sposób - pokazem mody i występami wokalnymi obrazującymi czasy PRL. Przejście modelek i modeli, ubranych w autentyczne stroje uszyte w PRL, po „szkolnych Schodach Hiszpańskich” w takt piosenki „Filipinek” było dla wszystkich, zarówno  uczestników pokazu, jak  i widzów, nie lada atrakcją. Najlepsze talenty wokalne spośród gimnazjalistów zaprezentowały stare polskie przeboje: „Trzynastego”, „O mnie się nie martw”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Był raz bal”, „Dozwolone od lat 18”. Żeńską część widowni o szybsze bicie serc przyprawiał męski kwintet  w garniturach i ciemnych okularach.

             Wielu  uczniów z różnych klas wraz z panią Elżbietą Gąsior i panią Beatą Wiszniewską intensywnie pracowało kilka miesięcy nad przygotowaniem  wystawy, którą raczej trudno będzie zapomnieć. Nie tylko ze względu na jej niezaprzeczalnie udane otwarcie, ale również przez ogrom przedmiotów, jakie udało nam się zgromadzić, i ukryte w nich wspomnienia. Wystawa jest skierowana do wszystkich odbiorców i każdy znajdzie tam coś, co może go zaciekawić. Ludzie starsi, dla których czasy PRL były codziennością lub zaledwie dzieciństwem, mogą powspominać ich bardziej kolorową i cieplejszą stronę. Młodsi natomiast mają szansę dowiedzieć się czegoś więcej o historii Polski i latach, które mimo że skończyły się nie tak dawno, wydają się być naprawdę odległą przeszłością. 

            Rozmieszczenie eksponatów w poszczególnych „oknach wystawowych” zostało skrupulatnie przemyślane. Każde okno na szkolnym korytarzu związane jest  z konkretnym tematem. Większość z nich to współczesne sklepy i ich odpowiedniki w wydaniu peerelowskim. Możemy tam znaleźć miedzy innymi „empik” z książkami, pocztówkami, grami i masą innych rzeczy wtedy powszechnie używanych. Jest również tamtejsze AGD i bar mleczny. Piękne czerwone goździki - symbol tamtych czasów - możemy podziwiać w kryształowym wazonie w „Kawiarni Mozaika”. Oprócz tego zostało wyodrębnione miejsce, w którym możemy oglądać oryginalne sprzęty sportowe takie jak łyżwy czy rakieta do tenisa - taka, jaką grał słynny tenisista PRL Wojciech Fibak.

            Szczególną uwagę poświęciliśmy  kwestii transportu, głownie jedynym wtedy Liniom Lotniczym „Lot”. Możemy nie tylko przeglądać informacje na ich temat, ale zobaczyć autentyczny strój lotnika, mapy i zdjęcia samolotów. Ostatnim „oknem wystawowym” jest miejsce w całości poświęcone ówczesnej modzie, znajdziemy tam masę dawnych zdjęć, krojów i materiałów, a także informacje o ówczesnych kreatorach mody z  Jerzym Antkowiakiem na czele. Umieściliśmy tam również wywiad z  naszym Gościem, został on specjalnie przeprowadzony na tę okazję przez dwie uczennice klasy IIb naszego Gimnazjum, Monikę Szkielę i Julię Angelus.

            Ponadto na ścianach rozwieszone są cykle ilustracji do najpopularniejszych książek dziecięcych i młodzieżowych w PRL, wzorowane na autentycznych, których autorami są Józefina Wojtkiewicz i Damian Gorzkowski, również z klasy IIb.

            W ramach całego przedsięwzięcia każda klasa z Gimnazjum i wybrane klasy naszej Szkoły Podstawowej zostaną oprowadzone po wystawie przez uczniów biorących udział w projekcie:  Mikołaja Grzankę i Kamila Kubickiego. Zaplanowane zostały szkolne lekcje muzealne.

            Mamy nadzieję, że ta wystawa zachęci wszystkich do poznawania swojej historii. Jako realizatorzy kolejnego świetnego szkolnego projektu zakładamy, że pokaże także, jak ważne jest to, by słuchać i rozmawiać z ludźmi, których dzieciństwo i młodość przypadały na czasy tak różne od obecnych. 

            Józefina Wojtkiewicz kl. IIb

            Beata Wiszniewska