• Małe Muzeum Historyczne

• Działania Małego Muzeum Historycznego

DZIAŁANIA

MAŁEGO MUZEUM HISTORYCZNEGO

Z Małym Muzeum Historycznym jest ściśle związana działalność uczniów w ramach Koła Muzealnego. Praca uczniów – kustoszy polega na:

• pozyskiwaniu i gromadzeniu zbiorów muzealnych,
            • opracowywaniu zbiorów: archiwizacja, opisy muzealiów,
            • udostępnianiu zbiorów poprzez  organizowanie wystaw czasowych  w oparciu o zbiory Małego Muzeum Historycznego i osób prywatnych,
            • edukacji muzealnej: opracowywanie scenariuszy lekcji muzealnych, podczas wystaw czasowych oprowadzanie zwiedzających,  zapoznawanie z ideą wystawy oraz ze zgromadzonymi eksponatami.

W ciągu szesnastu lat działania Małego Muzeum Historycznego, efekty pracy kustoszy zgromadzonych w Kole Muzealnym były wysoko oceniane przez Dyrekcję szkoły, pedagogów, a także społeczność uczniowską, ich rodziców oraz mieszkańców Gminy Michałowice. Do  najcenniejszych i najciekawszych działań Koła Muzealnego należą:

• akcje reklamujące i informujące o działalności Małego Muzeum Historycznego – dystrybucja plakatów i ulotek
            • opracowywanie  opisów muzealiów z podziałem na następujące działy, opatrzone odpowiednią sygnaturą:

Etnografia,

Edukacja,

Zabytki PRL – u,

Rajd Pęcicki,

Rajd po Kamienistej Drodze

Fotografia,

Fonografia,

Medalierstwo,

Numizmatyka,

Militaria,

Białe Kruki.

• wystawy czasowe -  od roku 2005 odbyło się jedenaście wystaw czasowych we współpracy z Kołem Polonistycznym Fascynacje Mazowszem, którego opiekunką jest Pani Beata Wiszniewska:
            1. WSPOMNIENIA – CZAR STARYCH FOTOGRAFII I POCZTÓWEK  - 2007r.
            2. EDUKACJA I PIŚMIENNICTWO DAWNIEJ -  2008r.
            3. ŻYCIE CODZIENNE DAWNIEJ, CZYLI PRZEDMIOTY „Z DUSZĄ” -  2009r.
            4. OBLICZA PRL-u  W ZBIORACH MMH I PRYWATNYCH  - 2010r.
            5. 5-LAT WYSTAW CZASOWYCH MMH- WYSTAWA Z OKAZJI 50-LECIA SZKOŁY -  2011r.
            6. DZIECIŃSTWO DAWNIEJ – 2012r.
            7. 10 LAT RAJDÓW PĘCICKICH – 2013r.
            8. W DOMU I ZAGRODZIE – 2014r.
            9. W KRAINIE SŁOWA PISANEGO – 2016r.
            10. PRL i WSPÓLCZESNOŚĆ – ZDERZENIA – 2017r.
            11. CI, CO WALCZYLI ZA NIEPODLEGŁĄ – 15 LAT RAJDÓW PĘCICKICH -  w ramach Gminnych Obchodów Roku dla Niepodległej – 2018r.

Planowana wystawa  12.  MESSENGER DAWNIEJ I DZIŚ nie odbyła się ze względów niezależnych od Muzeum.

• ekspozycja  wystaw okazjonalnych pokazujących opracowany fragment zbiorów poszczególnych działów muzealnych, oto przykłady:
            1. Wybrane pozycje numizmatyczne w zbiorach MMH,
            2. Kartki świąteczne z lat 70-tych XX wieku ze zbiorów muzealnych I prywatnych,
            3. Poczta w PRL-u,
            4. Proporczyki z okresu PRL –u,
            5. Rajdy Pęcickie,
            6. Płyty analogowe i pocztówki dźwiękowe,
            7. Medale w Małym Muzeum Historycznym.

Koło Muzealne, nierozerwalnie związane z muzeum, to pozalekcyjne koło zainteresowań, które gromadzi  w swoich szeregach uczniów -  pasjonatów. Umożliwia  im  realizację swoich zainteresowań historycznych oraz uczy kreatywności, wrażliwości, pozwalając na bezpośredni kontakt z eksponatami muzealnymi i źródłami historycznymi.

Elżbieta Gąsior

na uczycielka historii