• Małe Muzeum Historyczne

          • O muzeum...

          • Małe Muzeum Historyczne (MMH) powstało w Publicznym Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, które było szkołą w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nowej Wsi Warszawskiej.

            Biorąc pod uwagę potrzebę korzystania z różnorodnych źródeł podczas lekcji historii uczniowie zostali poproszeni o przynoszenie do szkoły niepotrzebnych już książek, dokumentów, czasopism, przedmiotów codziennego użytku, które często zalegają strychy, czy piwnice, a mogłyby z powodzeniem być wykorzystane podczas nauczania historii. Od tego apelu zaczęło się pozyskiwanie eksponatów dla przyszłego szkolnego muzeum.

            Początki działalności Małego Muzeum Historycznego sięgają 2005 roku kiedy z okazji Dni Sportu w Gminie Michałowice, organizowanego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nowej Wsi, zostały wystawione niewielkie zbiory muzealne w celu zapoznania mieszkańców gminy z inicjatywą powołania muzeum w szkole. Nasze skromne muzealia i apel o hojność darczyńców spotkały się z zainteresowaniem rodziców naszych uczniów i innych uczestników pikniku, których uwagę przyciągały dwie tary do prania, maglownica, gramofon, waga na listy, płyty analogowe i unikatowe płyty pocztówkowe.

            Do pracowni historycznej zaczęły napływać różne przedmioty o bardzo szerokim wachlarzu przeznaczenia i wartości na przykład pamiątki sprzed 50 lat z wycieczek krajoznawczych, Dzienniczek Ucznia z 1935 roku.

            Grono darczyńców z czasem poszerzyło się o byłych żołnierzy IV Obwodu Ochota Armii Krajowej, pochodzących nie tylko z Gminy Michałowice. 2 sierpnia 1944 roku stoczyli oni bitwę z Niemcami w Pęcicach, do których co rok młodzież gimnazjalna podąża śladem powstańców w Rajdzie Pęcickim. W zbiorach muzealnych posiadamy wspomnienia powstańców, pamiątki, odznaki, medale, znaczki związane również z Rajdem po Kamienistej Drodze – sierpniowym rajdem powstańców i ich rodzin.

            Początkowo eksponaty mieściły się w jednej starej szafie – witrynie pracowni historycznej. Z czasem sala historyczna otrzymała nowe meble z gablotkami i półkami, na których można było pomieścić część najważniejszych muzealiów. Zostało również zaprojektowane logo muzeum.

            W roku 2021 zbiory muzealne znalazły swoje miejsce w oddzielnej klasie, która od tego czasu ma pełnić rolę tylko sali muzealnej, gdzie z powodzeniem mogą odbywać się lekcje muzealne.

            Sala muzealna mieści się na ostatnim piętrze w szkole, tuż przy Bibliotece. Tam zostały przeniesione gabloty i witryny z sali historycznej, gdzie wcześniej mieściły się eksponaty.

            Zostały dokupione półki na ciężkie przedmioty „z duszą” oraz stół, przy którym mogą zasiąść kustosze Koła Muzealnego.

            Małe Muzeum Historyczne działa dzięki uczniom - kustoszom, którzy pracują na rzecz muzeum w ramach Koła Muzealnego, wcześniej - Koła Historycznego, 2 godziny tygodniowo. Są to zajęcia pozalekcyjne, w których uczestniczą uczniowie rzeczywiście zainteresowani tematyką koła. Jak wyglądają takie zajęcia? Uczeń, który po raz pierwszy przychodzi na Koło Muzealne musi zapoznać się ze zbiorami i działami muzeum. Po pewnym czasie wybiera sobie jeden spośród jedenastu działów i szczegółowo poznaje jego zbiory, opracowując ich opisy. Eksponat jest opisywany według jednolitego wzorca, a następnie po poprawkach i dyskusji w grupie kustoszy danego działu opis jest drukowany i archiwizowany.

            Małe Muzeum Historyczne w jakimś sensie próbuje predestynować do gabinetu naukowego. Zawiera w swoich zbiorach przedmioty o wartości muzealnej, które z powodzeniem są wykorzystywane podczas nauczania historii jako oryginalne źródła pisane i niepisane.

            Dzięki wizualizacji źródła, a nawet możliwości bliskiego obcowania z muzealiami lekcja jest na pewno pełniejsza i atrakcyjniejsza. Pozyskiwanie zabytków to efekt darowizn nauczycieli, rodziców i rodzin uczniów oraz mieszkańców Nowej Wsi i okolic.

            Małe Muzeum Historyczne to instytucja zbudowana wspólnie przez określoną społeczność, z której wszyscy czerpią radość podczas corocznych wystaw czasowych kiedy mogą podziwiać opisane eksponaty pochodzące bardzo często ze znanych im zakurzonych szuflad, strychów czy piwnic i okazuje się, że dalej mogą służyć innym. Uczniowie dzięki eksponatom muzealnym mogą pogłębiać swoją edukację sięgając w bardzo już odległe dziedziny życia. Wiedza, zdobyta poprzez poszukiwanie przedmiotów, a także rozmowy rodzinne pozwala z powodzeniem łączyć pokolenia.

            Pierwsze eksponaty muzealne Małego Muzeum Historycznego wystawione w 2005 roku na korytarzu szkolnym podczas dni Sportu w Gminie Michałowice

            (ze zbiorów prywatnych - fot. E. Gąsior)

             

            Pierwsze eksponaty muzealne Małego Muzeum Historycznego wystawione w 2005 roku na korytarzu szkolnym podczas dni Sportu w Gminie Michałowice

            (ze zbiorów prywatnych - fot. E. Gąsior)

             

            Kustosz Małego Muzeum Historycznego, prezentujący najcenniejsze zdjęcia muzealne, dotyczące historii Nowej Wsi, wystawa z 2006roku.

             (ze zbiorów prywatnych - fot. E. Gąsior)