• Klasy 1-3

• Szkoła pamięta

• „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej.  Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

„Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim” – te  słowa rozpoczęły spotkanie z uczniami klasy 1a,1b i 1c, którzy wzięli udział w akcji „Szkoła pamięta”. Przy dźwiękach Preludium e-moll Fryderyka Chopina dzieci wysłuchały wiersza  Władysława Broniewskiego „Zaduszki”. Rozmawialiśmy o pamięci o zmarłych i sposobach utrwalania wspomnień. Zastanawialiśmy się – dlaczego pamiętamy o tych, którzy odeszli? Wspólne rozważania wprowadziły nas w  nastrój zadumy, refleksji, przemyśleń o przemijającej historii. Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Do akcji przyłączyły się także przedszkolaki. Młodsze z nich wykonały prace plastyczne, które zawisły na grupowych tablicach. Natomiast grupy 5-latków i zerówek własnoręcznie wykonały znicze, które zabrały na groby do swoich bliskich.