• Procedury bezpieczeństwa

          • Procedury bezpieczeństwa obowiązujące od 1 września - ogólne

          •  

            Załącznik nr 1

            do Zarządzenia nr  2/2020

            Dyrektora ZSP w Nowej Wsi

             

             

            Procedura bezpieczeństwa

            w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi

             obowiązująca od 1 września 2020 r. w warunkach epidemii

             

            Podstawa prawna:

             

            1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.2020 poz. 1389)
            1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020, poz. 1394)
            2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020, poz. 1386)
            3. Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. - z dnia 5 sierpnia 2020r.
            4. Zarządzenie Wójta Gminy Michałowice z dnia 25 sierpnia 2020 roku w sprawie określenia procedury bezpieczeństwa i  zasad postępowania pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych  w czasie zagrożenia epidemicznego w organizacji pracy  od 1 września 2020 r. w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Michałowice
            5. Statut Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi.

             

            Cel procedury

            Ustalenie zasad postępowania obowiązujących pracowników szkoły, uczniów i rodziców w związku z organizacją roku szkolnego od 1 września 2020r. w czasie trwania epidemii COVID 19 w celu zminimalizowania ryzyka dojścia do zakażenia koronawirusem ucznia lub pracownika szkoły na terenie placówki

             

            Zakres procedury

            Procedura dotyczy następujących podmiotów: pracownicy szkoły, uczniowie, rodzice uczniów, osoby upoważnione do przyprowadzania i odbioru dzieci, osoby z zewnątrz.

             

            Organizacja zajęć w szkole

             

            1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
            3. Przy każdym wejściu do budynku szkoły zostaje umieszczony płyn dezynfekujący do rąk oraz instrukcja jego użycia. Wszyscy wchodzący obowiązkowo dokonują dezynfekcji rąk.
            4. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk wodą i mydłem  (po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
            5. Przed wejściem do szkoły każdemu uczniowi, pracownikowi oraz innej osobie wchodzącej dokonuje się pomiaru temperatury przy użyciu termometru bezdotykowego.
            6. Na pomiar temperatury ucznia, rodzice wyrażają pisemną zgodę wraz z oświadczeniem, że zapoznali się z procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole. Powyższy dokument przekazują wychowawcy klasy.
            7. Wskazanie temperatury 37,5°C lub wyższej u ucznia, skutkuje powiadomieniem rodziców konieczności odebrania dziecka ze szkoły. Uczeń nie może wówczas wziąć udziału w zajęciach.
            8. Oczekując na odbiór przez rodziców, uczeń przebywa w odizolowanym miejscu pod opieką pielęgniarki lub wyznaczonego pracownika szkoły.
            9. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz, w tym rodziców i opiekunów ogranicza się do niezbędnego minimum i może odbywać się w wyznaczonych obszarach (obowiązuje je pomiar temperatury, stosowanie środków ochronnych, osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych).
            10. Osoba z zewnątrz, która nie wyrazi zgody na pomiar temperatury, nie zostanie wpuszczona do budynku szkoły.
            11. W celu odbycia spotkania z dyrektorem lub nauczycielem, rodzice mogą wejść na teren szkoły po uprzednim, telefonicznym uzgodnieniu terminu.
            12. W wyjątkowo ważnych i nagłych sytuacjach, rodzic może wejść do budynku szkoły. Zgłasza taką konieczność pracownikowi pełniącemu dyżur przy wejściu, który po uzyskaniu zgody dyrektora, umożliwia rodzicowi wejście do szkoły. Rodzic obowiązany jest podać pracownikowi swoje imię i nazwisko w celu zarejestrowania w księdze wejść i wyjść.
            13. Rekomenduje się komunikację rodziców z nauczycielami z wykorzystaniem narzędzi komunikacji na odległość. W celu zapewnienia szybkiej i skutecznej komunikacji, rodzice ucznia przekazują wychowawcy klasy  numery telefonów do przynajmniej dwóch osób upoważnionych do odbioru dziecka w przypadku pojawienia się niepokojących objawów chorobowych, w tym przynajmniej jednej, która może odebrać dziecko w trybie natychmiastowym. Rodzice podają również aktualne adresy mailowe.
            14. Wychowawca ma obowiązek wprowadzenia lub uaktualnienia powyższych danych w dzienniku Librus oraz w kwestionariuszach osobowych ucznia. Za kontakt z rodzicem odpowiada wychowawca klasy.
            15. Szkoła jest wyposażona w termometry bezdotykowe, które dezynfekowane są po użyciu  w danej grupie.
            16. Na terenie szkoły zostało wyznaczone pomieszczenie – sala nr 2 (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
            17. W celu ograniczenia gromadzenia się uczniów w miejscach wspólnych na terenie szkoły, wprowadza się (w miare możliwości) różne godziny przychodzenia uczniów na zajęcia lekcyjne.
            18. Opiekunowie dzieci z klas I – III doprowadzają je do  wejścia bocznego i przekazują dyżurującemu pracownikowi szkoły, który dokonuje pomiaru temperatury i odsyła dzieci do szatni. Rodzice nie wchodzą do szkoły.
            19. Uczniowie klas I i II rozpoczynający zajęcia lekcyjne w godzinach porannych (umownie: I zmiana) przychodzą do godz. 7.40, zaś uczniowie klas III na godz. 7.50. W korytarzu przy szatni czeka na nich wychowawca/nauczyciel i pod jego opieką dzieci przechodzą do wyznaczonych sal lekcyjnych.
            20. Uczniowie klas I - III rozpoczynający zajęcia w godzinach południowych (umownie: II zmiana) przychodzą do szkoły nie wcześniej niż na 15 minut przed rozpoczęciem lekcji.
            21. Uczniowie klas I – III korzystający z opieki świetlicy szkolnej, w godz. 7.00 – 7.40 zbierają się w sali nr 5. Dzieci rozpoczynające ranne zajęcia zostają odebrane przez nauczyciela uczącego, pozostałe dzieci wraz z wychowawcą świetlicy niezwłocznie opuszczają salę nr 5, przechodzą do właściwych pomieszczeń świetlicowych. W tym czasie sala nr 5 jest wietrzona i dezynfekowana.
            22. Podczas dokonywania dezynfekcji sali nr 5 uczniowie pod opieką nauczyciela przebywają na dolnym korytarzu, po zakończeniu prac porządkowych wchodzą do sali.
            23. Po zakończeniu zajęć nauczyciel sprowadza dzieci z klas I – III do szatni, kolejno przekazuje pod opiekę rodziców. Pozostałe dzieci odbiera wychowawca świetlicy.
            24. W czasie przerw dzieci z klas I - III są pod opieką wychowawcy. W przypadku zajęć z innym nauczycielem (np. angielski, religia), uczniowie po zakończeniu lekcji pozostają pod jego opieką do momentu powrotu wychowawcy lub kolejnego nauczyciela, który ma z daną klasą planowe zajęcia.
            25. Uczniowie kl. I - III spędzają przerwy w klasie lub na korytarzu szkolnym wg opracowanego harmonogramu oraz jak najczęściej na świeżym powietrzu.
            26. Nauczyciel w klasach I-III organizuje przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
            27. Uczniowie klas I – III mogą korzystają z biblioteki szkolnej wyłącznie pod opieką wychowawcy klasy, tylko w czasie zajęć, w ustalonym terminie. Wychowawca klasy może również zamawiać lektury aktualnie przerabiane, które dostarczane są do klasy.
            28. Uczniowie kl. I-VIII,  przebywający w częściach wspólnych budynku (szatnie, korytarze, łazienki), noszą maseczki ochronne. Uczniowie po wejściu do sali i zajęciu miejsc maseczki zdejmują.
            29. Wszyscy uczniowie korzystają z wyznaczonych szatni. Przy wejściu do szatni zostanie umieszczony środek do dezynfekcji rąk. Każdy uczeń kl. I - III ma własną, podpisaną szafkę ubraniową. Uczniom kl. IV-VIII zostaną udostępnione odrębne boksy. W przypadku korzystania z jednego boksu przez dwa zespoły klasowe wprowadza się taką organizację, która umożliwi zachowanie dystansu – różne godziny rozpoczęcia i zakończenia lekcji, oddzielne wieszaki.
            30. W miarę możliwości, klasa ma wyznaczoną salę, w której danego dnia będą się odbywały zajęcia. Jeśli klasa, ze względów organizacyjnych, nie ma przydzielonej stałej sali, przed każdą jej zmianą, sala musi być dokładnie wietrzona, a wszystkie powierzchnie płaskie i uchwyty dezynfekowane.
            31. Uczniowie kl. IV – VIII przerwy spędzają w korytarzach usytuowanych przy salach w których mają lekcje, a w dni pogodne na dziedzińcu szkoły.
            32. Uczniowie zmieniają sale na lekcjach informatyki, języka obcego (podział na grupy) i wychowania fizycznego. Dopuszcza się zamianę sal w sytuacji, gdy ze względów dydaktycznych nauczyciel uzna, że lekcja powinna się odbyć w specjalistycznej pracowni (np. chemia, fizyka). Klasy I-II lekcje infotmatyki mają w swoich salach.
            33. Uczniowie klas I – III nie mogą przebywać w tej części szkoły, gdzie odbywają się zajęcia uczniów klas IV – VIII i odwrotnie.
            34. Wprowadza się ograniczenia i taką organizację uroczystości szkolnych, apeli, koncertów, aby umożliwić zachowanie wymaganych odległości pomiędzy uczniami (podział na grupy). Obowiązuje wówczas stosowanie osłon ust i nosa. 
            35. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostają usunięte lub będzie uniemożliwiony do nich dostęp.
            36. Sale lekcyjne i części wspólne (korytarze) należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
            37. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
            38. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to  nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
            39. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga będą myte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć będą czyszczone i dezynfekowane po każdych zajęciach.
            40. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
            41. Zaleca się korzystanie przez uczniów z zielonego boiska oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
            42. Zawiesza się korzystanie z dystrybutorów wody pitnej w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczniom.
            43. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych zostały wprowadzone zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Wychowawcy świetlicy zapoznają uczniów z obowiązującym zasadami. Regulamin zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły zspnowawies.edupage.org, w zakładce – Świetlica szkolna.
            44. Z ustalonymi zasadami korzystania z biblioteki szkolnej, uwzględniającymi konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów, uczniowie zostaną zapoznani przez nauczyciela biblioteki oraz będą one upowszechnione poprzez zamieszczenie na stronie internetowej szkoły zspnowawies.edupage.org , w zakładce – Biblioteka.
            45. Ustalone zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia zostaną upowszechnione poprzez zamieszczenie na stronie internetowej szkoły zspnowawies.edupage.org.
            46. Na rodzicu ucznia spoczywa obowiązek zapoznania osób upoważnionych do przyprowadzania i odbioru dzieci z obowiązującymi w szkole regulaminami, zasadami i procedurami bezpieczeństwa.
            47. W szkole możliwe jest prowadzenie zajęć pozalekcyjnych przez nauczycieli dla uczniów konkretnych klas. Zawiesza się zajęcia z chóralnym śpiewem, zajęcia taneczne w parach
              i ćwiczenia kontaktowe .
            48. Dopuszcza się korzystanie z sal szkolnych (w tym sali gimnastycznej i hali) przez podmioty zewnętrzne, po zakończeniu zajęć przez uczniów –  w godzinach 17.00-21.00. W przypadku zajęć sportowych należy zdecydowanie unikać ćwiczeń i gier kontaktowych Za przestrzeganie procedur bezpieczeństwa odpowiedzialny jest organizator zajęć.

             

            Spożywanie przez uczniów posiłków

             

            1. Przed jedzeniem obowiązuje mycie rąk wodą i mydłem.
            2. Uczniowie spożywają II śniadanie w salach lekcyjnych, każdy przy swoim stoliku.
            3. Uczniowie nie wychodzą z jedzeniem na korytarz.
            4. Przerwę śniadaniową dla dzieci z klas I – III ustala wychowawca klasy.
            5. Przerwą śniadaniową dla uczniów klas IV i V jest przerwa po drugiej godzinie lekcyjnej (godz. 9.40) dla I zmiany oraz przerwa po szóstej godzinie lekcyjnej (godz. 13.30) dla II zmiany.
            6. Przerwą śniadaniową dla klas VI – VIII jest przerwa po trzeciej godzinie lekcyjnej (godz. 10.35) oraz przerwa po siódmej godzinie lekcyjnej (godz. 14.30).
            7. Dopuszcza się wyjątki od powyższej zasady, jeśli wynika to ze specyfiki planu zajęć klasy danego dnia (np. lekcje wychowania fizycznego). 
            8. Harmonogram przerw śniadaniowych dla danej klasy na każdy dzień tygodnia przygotowuje wychowawca w porozumieniu z uczniami. Wykaz przerw śniadaniowych należy zawiesić w widocznym miejscu w sali lekcyjnej.
            9. Ustalone przerwy śniadaniowe, uczniowie klas IV – VIII spędzają w salach lekcyjnych, nie przebywają na korytarzu.
            10. Opiekę nad uczniami w czasie przerw śniadaniowych pełni nauczyciel, który zakończył z daną klasą lekcję poprzedzającą przerwę.
            11. Uczniowie klas I – III spożywają obiady w salach lekcyjnych od godz. 11.15 wg ustalonego przez wychowawców harmonogramu ze szczególnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny.
            12. Uczniowie klas IV – VIII spożywają obiady w stołówce szkolnej. Obowiązuje zmianowe wydawanie posiłków wg następującego harmonogramu:

            godz. 11.30 – klasy IV i V

            godz. 12.30 – klasy VI

            godz. 13.30 – klasy VII i VIII

            godz. 14.30 – pozostali uczniowie (np. rozpoczynający później zajęcia)

            1. Po każdej grupie blaty stołów i poręcze krzeseł będą czyszczone.
            2. Dodatki typu wazoniki, serwetki muszą zostać usunięte z obszaru sali jadalnej.
            3. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania, produkty, sztućce będą podawane przez osobę do tego wyznaczoną zaopatrzoną w maseczkę, rękawice ochronne i przyłbicę.
            4. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. W przypadku braku zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć.
            5. Zawiesza się, do odwołania, funkcjonowanie sklepiku szkolnego oraz automatów z napojami i produktami spożywczymi.
            6. Uczniowie przynoszą z domu drugie śniadanie i picie.

             

            Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

             

              1. Przy wejściu głównym do szkoły umieszczone są numery telefonów do właściwej miejscowo stacji sanitarno – epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
              2. Wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, którzy uzyskali zgodę na wejście do szkoły, dokonują dezynfekcji dłoni lub zakładają rękawiczki ochronne, zakrywają usta i nos oraz nie przekraczają obowiązujących stref przebywania.
              3. Pracownicy szkoły regularnie myją ręce wodą z mydłem oraz pilnują, aby robili to uczniowie.
              4. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wiszą plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji. Na bieżąco należy dbać o czystość urządzeń sanitarno-higienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.
              5. Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek  i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, myszek, włączników.
              6. Przy zmianie uczniów w danej klasie, sala podlega szczegółowej dezynfekcji.
              7. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
              8. Zużyte  maseczki lub rękawice jednorazowe, należy wrzucać do oznakowanych pojemników.

             

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia

             

            1. Jeżeli zaobserwuje się u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym, wyznaczonym pomieszczeniu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób.
            2. Dziecku dokonuje się pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym.
            3. Jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 37,5°C lub wyżej – należy niezwłocznie powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu)  i przypomnieć  o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej. 
            4. Rodzic jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka. 
            5. Oczekując na przybycie rodziców uczeń przebywa pod opieką pielęgniarki lub wyznaczonego pracownika szkoły.
            6. Rodzic po odebraniu ze szkoły dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania ucznia przez lekarza. 
            7. Dyrektor szkoły informuje organ prowadzący (Wójta Gminy)  o podejrzeniu zakażenia ucznia.
            8. Rodzice dzieci z klasy/grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są  o zaistniałej sytuacji.
            9. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.

             

            Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

             

            1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
            2. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. ograniczenie dyżurów podczas przerw międzylekcyjnych lub dyżury na świeżym powietrzu, dodatkowa osłona ust i nosa przyłbicą, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
            3. Na terenie szkoły zostało wyznaczone pomieszczenie – sala nr 2 (wyposażone m.in. w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący), w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych.
            4. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
            5. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
            6. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w szkole procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
            7. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pruszkowie, tel. 22 759 88 28). 
            8. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/ oraz https://gis.gov.pl/ odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
            9. Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.

             

            Postanowienia końcowe

             

            1. Zastrzega się zmianę procedury w przypadku objęcia terenu, na którym znajduje się szkoła strefą żółtą lub czerwoną, a także zmiany wytycznych przez Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
            2. Powyższa procedura bezpieczeństwa zostanie upowszechniona poprzez zamieszczenie na stronie internetowej szkoły zspnowawies.edupage.org
            3. Za zapoznanie z procedurą pracowników, uczniów i ich rodziców odpowiedzialny jest dyrektor szkoły.
            4. Do przestrzegania postanowień zawartych w niniejszej procedurze są zobligowani wszyscy pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie.
            5. Za wdrożenie i nadzór nad przestrzeganiem procedur odpowiada dyrektor szkoły.
            6. Procedura wchodzi w życie z dniem 1 września 2020 r.

             

            Nowa Wieś, 28 sierpnia 2020 r.

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

            Jadwiga Jodłowska

             

            Procedury bezpieczeństwa