• Aktualne działania

• SZKOŁA PAMIĘTA

Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód.

Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą-ta pamięć daje im nieśmiertelność”

Rafał Kosik

SZKOŁA PAMIĘTA

Tuż przed dniem Wszystkich Świętych wiele osób przypomina sobie o konieczności zadbania o groby swoich bliskich. Obok pięknie udekorowanych pomników ponuro prezentują się te zaniedbane, zarośnięte i zapomniane. Pamięć o przodkach, naszych korzeniach, również o osobach, które ginęły, byśmy my mogli żyć w wolnej ojczyźnie, musi trwać. Trzeba ocalić ich od zapomnienia – choćby tylko dbając o miejsca ich spoczynku.

Dlatego wolontariusze z naszej szkoły, nie zwracając uwagi na rozpoczynający się weekend, zebrali się, aby posprzątać parafialny cmentarz. W piątkowe popołudnie 25 października 2019 roku 30  uczniów ze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką opiekunów oraz chętnych rodziców wyposażonych w miotły, grabie, szufle, worki, pełni chęci wkroczyli na teren cmentarza i zaczęli wielkie porządki.   Sprzątaliśmy głównie groby, które były zaniedbane i zapomniane, by na koniec udekorować je i zapalić na nich symboliczny znicz. Następnie wolontariusze odwiedzili groby żołnierzy. Uczniowie oddali hołd poległym za ojczyznę oraz  zapalili znicze.

Celem naszej akcji jest nie tylko pomoc, ale także kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku wobec naszych przodków, pamięć o nich, a także wdrażanie uczniów do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci narodowej i miejscach publicznych. Mamy nadzieję, że sprzątanie cmentarza przez nasz Szkolny Klub Wolontariatu nigdy nie zaniknie i stanie się zwyczajem. To była wielka lekcja historii i patriotyzmu.

M. Sinior