• Nasz profil

          • 60 lat Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi

          •  

            Początki Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi

             

            W 1955 roku został powołany Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Na jego czele stanął p. Józef Kwietniak. Rok później, kiedy Kuratorium Oświaty wydało zgodę na utworzenie nowego obwodu szkolnego rozpoczęto gromadzenie funduszy na budowę, wykonano projekt i odkupiono działki od mieszkańców Granicy. Na te cele udało się zgromadzić 800 tysięcy złotych.

            Uczniowie, którzy we wrześniu 1960 roku rozpoczęli naukę w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi, mogli już ją zakończyć w pięknej, nowoczesnej szkole w Nowej Wsi, wyposażonej w nowe ławki i sprzęty. Pierwszym kierownikiem szkoły w 1961 roku został Czesław Połeć.

            Od tej chwili następował systematyczny rozwój nowej placówki oświatowej, przybywało wyposażenia, tworzono kolejne pracownie, w których gromadzono pomoce do różnych przedmiotów tak, aby nauczycielom było łatwiej realizować program nauczania i przekazywać wiedzę uczniom.

            Kolejnymi kierownikami szkoły byli: Mikołaj Bałysz, Bogdan Retkowski, Bogdan Kadzikiewicz, Barbara Cholewińska. Największe  zmiany w początkowych latach istnienia, szkoła zawdzięcza kolejnemu kierownikowi Franciszkowi Śliwińskiemu, który dbał o nowy wystrój szkoły, wyposażanie pracowni w dodatkowe pomoce naukowe.

            W 10 lat po otwarciu szkoły w 1971 roku Szkole Podstawowej w Nowej Wsi nadano imię wielkiego, polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Kierownikiem placówki była wówczas Barbara Śliwińska. Kuratorium Okręgu Szkolnego przekazało z tej okazji, w prezencie kompletne wyposażenie gabinetu fizycznego z licznymi, cennymi pomocami naukowymi.

            Kolejnym dyrektorem szkoły został Alfred Kędzierski, który pełnił również odpowiedzialną funkcję Gminnego Dyrektora Szkół. Dzięki niemu powstało boisko sportowe z trybunami dla widzów, a stare ogrodzenie szkoły wymieniono na nowe. Ważnym osiągnięciem w tych latach były sukcesy Szkolnego Koła Sportowego, prowadzonego przez nauczyciela wychowania fizycznego Zygmunta Cieplaka. Dzięki wielokrotnym zwycięstwom dziewcząt w piłce ręcznej, sport stał się bardzo ważnym elementem towarzyszącym nauce w szkole. Dziewczęta z Nowej Wsi, przez kilka lat zajmowały czołowe lokaty w powiecie pruszkowskim i województwie warszawskim.

            Lata siedemdziesiąte były również okresem, w którym prężnie działało harcerstwo w szkole w Nowej Wsi. Harcerze i zuchy uczestniczyli w wielu społecznych akcjach na rzecz środowiska lokalnego. Przez 18 lat w Szkole Podstawowej w nowej Wsi organizowano letnie i zimowe kolonie dla dzieci pracowników KW MO w Warszawie.

            W 1980 roku kolejnym dyrektorem szkoły został Krzysztof Kalukiewicz, który pełnił tę funkcję przez rok.

            W 1981 roku na tym stanowisku zastąpiła go Zofia Nowicka, która pełniła obowiązki dyrektora przez 3 lata, a następnie w 1984 roku została powołana oficjalnie na dyrektora szkoły. Lata te obfitowały w interesujące wycieczki do różnych miast polskich, a także wycieczki zagraniczne do Niemiec, Lwowa, Kijowa. Na jedną z nich uczniowie  udali się samolotem. W latach dziewięćdziesiątych organizowano wielokrotnie letnie obozy tenisowe i zimowe obozy narciarskie dla uczniów Szkoły Podstawowej w polskie i czeskie góry oraz nad morze.

            W   sierpniu 1992 roku przystąpiono do rozbudowy szkoły. Nowe sale lekcyjne miały poprawić warunki pracy nauki w szkole i zlikwidować naukę na drugą zmianę. We wrześniu 1992 roku została otwarta nowa szkoła w Otrębusach, w związku z tym aż 101 uczniów przeniosło się do tej szkoły, co znacznie zmniejszyło ilość dzieci w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi.

            Dalsze lata Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi

            W czerwcu 1993 roku dyrektor Zofia Nowicka przeszła na emeryturę, a w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły ogłoszonym przez zarząd Gminy w Michałowicach zwyciężyła Ewa Dymura, która została dyrektorem utworzonego Zespołu Szkolnego-Przedszkolnego w Nowej Wsi składającego się ze szkoły podstawowej i przedszkola.

            W 1994 roku obok szkoły powstały korty tenisowe, z których mogli korzystać także uczniowie podczas lekcji wychowania fizycznego.

            W 1996 roku otwarto nowe skrzydło budynku szkoły z 6 dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi i piękną biblioteką.

            Trzy lata później w związku z reformą oświaty utworzono sześcioklasową szkołę podstawową i gimnazjum w Komorowie z siedzibą w Nowej Wsi, dzięki czemu nasi gimnazjaliści nie musieli zmieniać szkoły, a nauka odbywała się w budynku Zespołu szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi.

            Ogólnie lata dziewięćdziesiąte to czas promocji zdrowia wśród uczniów, to intensywny rozwój różnych dyscyplin sportowych – tenisa ziemnego, stołowego, gimnastyki artystycznej, gier zespołowych oraz upowszechniania wiedzy ekologicznej i organizacji interesujących wycieczek krajoznawczych.

            1 września 2002 roku w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi oficjalnie weszło Gimnazjum w Nowej Wsi, a w 2003 roku utworzono stanowisko wicedyrektora i powierzono je pedagogowi szkolnemu Jadwidze Jodłowskiej. W tym samym roku szkoła otrzymała certyfikat Szkoły z klasą, która:

            • dobrze uczy każdego ucznia
            • ocenia sprawiedliwie
            • uczy myśleć i rozumieć świat
            • rozwija społecznie
            • pomaga uwierzyć w siebie
            • przygotowuje do przyszłości

            W 2004 roku zorganizowano po raz pierwszy Rajd Pęcicki, którego inicjatorką była nauczycielka historii Elżbieta Gąsior. Rajd stał się tradycją Szkoły w Nowej Wsi i powtarzany jest co roku od tej pory.

            Początkowo tylko  gimnazjaliści z trzech szkół gminnych kultywowali pamięć powstańców warszawskich, którzy polegli w czasie Boju pod Pęcicami lub zostali zamordowani po bitwie przez hitlerowców w czasie późniejszym. Ich nazwiska upamiętniono na tablicy pomnika. Obecnie w Rajdzie Pęcickim biorą udział uczniowie klas VII i VIII ze szkół w Michałowicach, Komorowie i Nowej Wsi. Często do obchodów pod pomnikiem w Pęcicach dołączają się uczniowie ze szkół warszawskich.

            W 2005 roku rozpoczęto budowę hali sportowej, którą zbudowano w rekordowym czasie dziesięciu miesięcy. Uroczyste otwarcie hali nastąpiło w 2006 roku, podczas obchodów 45.lecia Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi.

            Szkoła w Nowej Wsi stale się rozrastała, przybywało uczniów, którzy nie mieścili się  w klasach, w dwóch częściach budynku. Postanowiono więc dobudować kolejną część szkoły, która została otwarta w 7.X.2012roku. W siedmiu nowych udostępnionych salach miejsce do nauki znaleźli uczniowie najmłodszych klas I – III.

            W 2018 roku dotychczasowa dyrektor szkoły Ewa Dymura przeszła na emeryturę. Do konkursu na dyrektora przystąpiła między innymi wicedyrektor szkoły Jadwiga Jodłowska, która ten konkurs wygrała  i od roku szkolnego 2018/2019 objęła stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi.

            Reforma oświaty doprowadziła do zlikwidowania gimnazjów, w 2019 roku został pożegnany ostatni rocznik absolwentów III klasy gimnazjum. O tego roku sześcioklasiści kontynuowali naukę w utworzonych klasach VII i VIII.

            W lutym 2020 roku rozpoczął się bardzo trudny okres, w związku z epidemią choroby Covid-19, która ogarnęła ludzi na całym świecie. Bardzo wiele osób, które zachorowały na tę chorobę zmarło i z tego powodu władze oświatowe chcąc uchronić dzieci i pracowników szkoły przed zarażeniem się tą niebezpieczną chorobą, zastąpiły naukę stacjonarną nauką zdalną z wykorzystaniem komputerów.

            W czerwcu 2021 roku dzieci wróciły na krótko przed zakończeniem roku szkolnego do szkoły do nauki stacjonarnej, gdyż sytuacja uległa znacznej poprawie i zmniejszyła się  ilość zachorowań dzięki przyjęciu przez wielu ludzi szczepionki przeciw Covid – 19.

            W tym samym miesiącu oddano do użytku wspaniałą, zamykaną  rowerownię, zbudowaną między salą gimnastyczną, a budynkiem, gdzie uczą się starsze klasy. Dzieci będą w niej mogły zostawiać rowery, którymi przyjeżdżają do szkoły. Wstrzymano jednak możliwość użytkowania rowerowi przez uczniów, z powodu rozpoczęcia generalnego remontu sali gimnastycznej, który trwał do połowy września 2021 roku. Sala oddana po całkowitej renowacji prezentuje się bardzo okazale, a dzieci mogą już ćwiczyć na czystej, odmalowanej

            Od lat ważnym przedsięwzięciem szkoły w Nowej Wsi jest organizowanie Finałów WOŚP od 2000 roku, przedstawień z okazji 3 maja, ślubowania klas I i 11 listopada. Wszystkie te działania szkoły, uczą dzieci patriotyzmu, zachowania w pamięci poprzednich pokoleń i bohaterów, którzy polegli walcząc o wolność i demokrację w Polsce oraz  pomagania potrzebującym.  

            Ważnym działaniem Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi było także uczestnictwo w Młodzieżowej Akcji Obywatelskiej „20 lat wspólnie”, która miała upamiętnić 20.rocznicę pierwszych wyborów samorządowych w wolnej Polsce. Gimnazjaliści zostali wyróżnieni i przygotowali pokaz multimedialny zaprezentowany w Sejmie RP.

            Uczniowie uczestniczyli także w realizacji projektu „Aktywnie po zdrowie”. Dzieci uświadamiane były podczas zajęć edukacyjnych o złym wpływie cukru na zdrowie.

            Uczniowie mieli również możliwość uczestniczenia w projekcie Tenis 10, dzięki któremu wszystkie dzieci mogły brać udział w  nauce gry w tenisa ziemnego.

            Uczestnicy projektu edukacyjnego mogli poznać tajniki ekologicznej żywności, a zachętą do propagowania zdrowego stylu życia było wspólne przygotowanie przez uczniów sałatek z samych zdrowych produktów.

            Na przestrzeni wielu lat w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi przygotowano 11 wystaw czasowych we współpracy Koła Muzealnego z opiekunką p. Elżbietą Gąsior i Koła Polonistycznego z opiekunką p. Beatą Wiszniewską:

            • Wspomnienia – Czar starych fotografii i pocztówek 2007r.
            • Edukacja i piśmiennictwo dawniej 2008 r.
            • Życie codzienne dawniej, czyli przedmioty z „duszą”2009r.
            • Oblicza PRL- u w zbiorach Małego Muzeum Historycznego i w zbiorach prywatnych 2010r.
            • 5 lat wystaw czasowych Małego Muzeum Historycznego z okazji 50-lecia szkoły 2011r.
            • Dzieciństwo dawniej 2012r.
            • 10 lat Rajdów Pęcickich 2013r.
            • W domu i zagrodzie 2014r.
            • W krainie słowa pisanego 2016r.
            • PRL i współczesność – zderzenia 2017r.
            • Ci co walczyli za niepodległą – 15 lat Rajdów Pęcickich – w ramach Gminnych Obchodów Roku dla Niepodległej 2018r.
            • Messenger dawniej i dziś – planowana wystawa

            Przez sześć lat pod okiem polonistki Beaty Wiszniewskiej organizowano interesujące projekty pod wspólną nazwą Spotkania z szeleszczącymi kartami:

            • Poezja K.K.Baczyńskiego
            • Zakochany Mickiewicz
            • Lata 20-te, lata 30-te
            • Młodzi niepokonani
            • „W brzozowym gaju” w ramach Gminnych obchodów Roku dla Niepodległej – poezja patriotyczna
            • Ja, żołnierz poeta czasu kurz…”

            Od siedmiu lat w szkole organizowany jest konkurs recytacji wierszy poświęconych patronowi szkoły Mikołajowi Kopernikowi i wiele projektów realizowanych w lutym podczas Kopernikalii z okazji rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Od wielu lat odbywa się co roku w szkole „Dzień Poligloty” i Gminny Festiwal Piosenki Angielskiej „Singing Schools” pod patronatem wójta gminy Michałowice. Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi jest współorganizatorem tego festiwalu wraz z pozostałymi szkołami gminnymi. Na zakończenie występów uczestników w poszczególnych szkołach, w siedzibie gminy Michałowice, odbywa się Festiwal Laureatów i wręczane są nagrody dla zwycięzców z główną nagrodą specjalną wójta gminy Michałowice.

            Wymienione działania szkoły, to tylko mała część projektów realizowanych przez nauczycieli i uczniów w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi. Wraz z różnymi zajęciami pozalekcyjnymi przyczyniają się one do wspaniałych wyników nauczania. Przez wiele lat gimnazjaliści osiągali na egzaminach bardzo dobre wyniki, przewyższające wyniki uzyskane przez uczniów pozostałych szkół w gminie, często szkół w powiecie pruszkowskim, a nawet w kraju. Wyniki egzaminów klas VIII są również od dwóch lat bardzo wysokie.