• Gimnazjum 2017/2018

• IV Spotkanie z Szeleszczącymi Kartami za nami

„Spotkania z Szeleszczącymi Kartami” w naszej szkole to tradycja przedstawień kulturalnych, obrazujących twórczość wybranych poetów, motywów  oraz epok literackich. Tematem tegorocznego, czwartego już widowiska, które było ważnym elementem Gminnych Obchodów Roku dla Niepodległej, ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz podsumowaniem działalności Koła Polonistyczno-Plastycznego ,,Fascynacje Mazowszem”, był polski patriotyzm. Udział w przygotowaniu przedstawienia wzięli uczniowie klas trzecich oraz drugich gimnazjum, jak zwykle pod opieką pani Beaty Wiszniewskiej – nauczycielki języka polskiego,  z pomocą  pani Małgorzaty Gajownik – nauczycielki muzyki, która zajęła się przygotowaniem aranżacji muzycznej. Precyzyjnie dopracowana scenografia, oddająca klimat tytułowego „Brzozowego gaju…”, oraz dobór strojów i utworów literackich, a także muzycznych, sprawiły, że spotkaniom  z poezją towarzyszyła niezwykła nastrojowość oraz urok.

Przygotowania do tego przedstawienia rozpoczęły się jeszcze przed feriami zimowymi, kiedy dopracowywany był scenariusz. Po rozdzieleniu ról prace ruszyły pełną parą – obejmowały one poszukiwania odpowiednich strojów, rekwizytów, elementów dekoracji, podkładów muzycznych oraz naukę wierszy i tekstów piosenek. Wreszcie przedstawienie po raz pierwszy zostało zaprezentowane uczniom i nauczycielom naszej szkoły dnia 6 czerwca w czasie lekcji. Następnego dnia wieczorem odbył się spektakl, na który zostali zaproszeni m.in. panie  dyrektor Ewa Dymura, Jadwiga Jodłowska i Bogumiła Kukwa, wójt Gminy Michałowice pan Krzysztof Grabka, przewodnicząca Rady Gminy Michałowice pani Elżbieta Biczyk, przewodnicząca Rady Rodziców pani Agata Tomaszewska, przyjaciele naszej szkoły, a wśród nich szczególny gość – Powstaniec Warszawski - pan Wojciech Cygański oraz pisarz, pan Tadeusz Jakubowski. Tradycyjnie większość widowni stanowiły rodziny uczniów biorących udział w przedstawieniu: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo.

Szczególnym elementem tegorocznych „Szeleszczących Kart” była obecność czwórki absolwentów naszej szkoły, którzy zechcieli wystąpić z młodszymi kolegami. Były to osoby aktywnie uczestniczące w dawnych edycjach  spotkań: Marta Świątek, Anya Macdougall, Joanna Talarczyk  i Jan Grzanka. Uświetnili oni wieczorny występ wspaniałym wykonaniem piosenek „Miasto 44” i „Niezmienność” oraz gitarowym akompaniamentem  „Dziewczyny z granatem”. Wzruszającym momentem była krótka wypowiedź absolwentów po zakończeniu widowiska,  w której nawiązali do początków „Szeleszczących Kart” i poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, od której wszystko się zaczęło.

Podczas tegorocznego  spotkania z poezją patriotyczną  można było posłuchać dzieł takich poetów jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Kazimierz Wierzyński, Jan Lechoń, Tadeusz Różewicz, Cyprian Kamil Norwid, Maria Konopnicka, Krzysztof Kamil Baczyński, Władysław Bełza, Marian Hemar oraz Papież Jan Paweł II, a także wielu innych. Widzowie oszołomieni i poruszeni widowiskiem nie raz uronili łzę. Całość dopełniło odczytanie wiersza napisanego  w ramach Konkursu „Ci, co zginęli w walce...” przez absolwentkę naszej szkoły, Katarzynę Piątkowską, oraz słowa pani dyrektor i wójta. Wzruszeniom i gratulacjom towarzyszyła wielka radość z odniesionego sukcesu, który jest zasługą wspólnej pracy uczniów oraz poświęcenia i zaangażowania pani Beaty Wiszniewskiej, oraz wsparcia pani Małgorzaty Gajownik. IV Spotkanie z Szeleszczącymi Kartami za nami!

Monika Szkiela IIIb