• Informacje ogólne

RAJD  PĘCICKI -  PROJEKT

(podstawowe tezy)

Rajd Pęcicki jest wyrazem hołdu oddanym przez młodzież bohaterom Powstania Warszawskiego.

Celem Rajdu Pęcickego jest również współpraca uczniów i nauczycieli  w naszej gminie, integracja środowiska lokalnego, promocja utalentowanych literacko, plastycznie uczniów oraz promowanie zdrowego stylu życia  uczniów poprzez wędrówkę oraz  grę terenową młodzieży szkolnej.

Niezaprzeczalnym dobrem jest poznanie walorów historycznych i miejsc pamięci  Gminy Michałowice oraz kontakt z pracą policji, działalnością OSP i środowisk kombatanckich.

1. Rajd powinien być poprzedzony lekcjami dot. okoliczności Boju pod Pęcicami, (na lekcjach historii lub na godzinach wychowawczych).
            2. Proponowana data Rajdu - do 2 października – rocznica kapitulacji Powstania Warszawskiego.
            3. Proponowana grupa wiekowa – uczniowie VII – VIII klas szkół podstawowych Gminy Michałowice.
            4. Uczniowie z Komorowa, Nowej Wsi i Michałowic docierają na miejsce pamięci pieszo, bezpieczeństwo gwarantuje policja, nauczyciele w poszczególnych placówkach ustalają najbardziej bezpieczną dla uczniów trasę.
            5. Grupy rajdowe  podczas wędrówki powinny być zaopatrzone w transparenty z logo Rajdu, mogą również posiadać chorągiewki w barwach narodowych. Mile widziana powstańcza stylizacja uczestników.
            6. Uczniowie z trzech szkół spotykają się  o godzinie 11.00 pod Pomnikiem – Mauzoleum w Pęcicach, kolumny z Komorowa i Nowej Wsi łączą swoje siły u zbiegu ulicy Dzikiej i Parkowej, co stało się już tradycją wędrówki.
            7. Uczestnicy Rajdu powinni wykazać  szacunek dla miejsca Pamięci Narodowej swoim nienagannym zachowaniem, jak i schludnym wyglądem.
            8. Program uroczystości jest wcześniej omówiony i skonsultowany przez organizatorów ze współorganizatorami rajdu ze szkół gminnych.
            9. Rozstrzygnięcie Konkursu Gminnego dla klas VII -  VIII powinno nastąpić w wyniku prac niezależnej Komisji, której patronuje Wójt Gminy Michałowice.
            10. Na głównej uroczystości pod Pomnikiem - Mauzoleum następuje:
            • wysłuchanie przez zgromadzonych głosu środowisk kombatanckich oraz przedstawicieli organizatorów Rajdu po Kamienistej Drodze,
            • przedstawienie nagrodzonych konkursowych prac plastycznych i poetyckich,
            • sprawozdania z Gry Terenowej i Rajdu Nocnego,
            • uroczyste wręczenie nagród przez Wójta Gminy Michałowice,
            • przedstawienie przez  uczniów z  poszczególnych szkół krótkich programów artystycznych według uznania,
            • wspólny poczęstunek nad Stawami Pęcickimi serwowany przez OSP w Nowej Wsi.

Imprezy towarzyszące Rajdowi:

1. Konkurs Poetycko - Plastyczny„Ci, co zginęli walce…” dla szkół gminnych  - organizacja, rozstrzygnięcie - Beata Wiszniewska (nauczycielka j. polskiego).
            2. Gra Terenowa i Rajd Nocny  - organizacja, przeprowadzenie i opieka - Tomasz Matuszewski (nauczyciel wych. fizycznego).
            3. Wystawa dotycząca Boju pod Pęcicami, apel, lekcje przybliżające uczniom historię Boju pod Pęcicami, kontakt ze środowiskiem Powstańców Obwodu „Ochota” oraz  z organizatorami Rajdu po Kamienistej Drodze – Oddziału PTTK „Varsovia” – Elżbieta Gąsior ( nauczycielka historii).

Koordynatorzy Rajdu Pęcickiego

Elżbieta Gąsior, Beata Wiszniewska, Tomasz Matuszewski