• Małe Muzeum Historyczne

• Kustosze Małego Muzeum Historycznego

Kustosze Małego Muzeum Historycznego  w dniu 5 maja 2022 roku mieli przyjemność po raz pierwszy pełnić rolę edukatorów muzealnych. Do muzeum szkolnego podczas zajęć Koła Muzealnego zawitała grupa uczniów ze szkolnej świetlicy pod opieką Pani Barbary Mrozowskiej. Kustosze MMH z wielkim zapałem opowiadali o zbiorach muzealnych z poszczególnych działów.

Zuzia Pietroń i Hania Dzieciuch przybliżyli uczniom świetlicy dział „Pasje”, opowiadając o hobby uczniów takich jak na przykład filatelistyka czy filumenistyka oraz czytelnictwo i sport. Basia Łazia opisała działanie maszyn do pisania, spotkało się to z wielkim zainteresowaniem zwiedzających. Staś Sobczak, który zajmuje się działem „Militaria” pokazał gościom najciekawsze zbiory: łuski po nabojach, lornetki wojskowe i hełmy. Emilka Rutkowska, z tornistrem na plecach i fartuszku szkolnym opowiadała o przyborach szkolnych, jakich używali uczniowie dawniej. Lena Sikora i Basia Kalwat, usadowiwszy się w saloniku z lat PRL-u opowiadały w jaki sposób  rodzice i dzieci spędzały  wolny czas w domu. Helenka Kuźma i Zosia Podlasińska prezentując dział „Etnografia”, przedstawiły w formie interaktywnej proces prania, maglowania i prasowania, używając zabytkowej tary do prania, maglownicy i żelazek.

Pani Barbara Mrozowska była pod wrażeniem umiejętności kustoszy, natomiast gościom taki sposób poznawania zbiorów muzealnych bardzo się podobał.

Myślę, że Kustosze, nabierając praktyki, zabiorą uczniów w świat muzealny jeszcze wiele razy przy okazji różnych uroczystości szkolnych.

Elżbieta Gąsior

Opiekun Koła Muzealnego