• Akcje i działania

• Dzień Ziemi i wielkie sprzątanie

• Światowy Dzień Ziemi, tradycyjnie obchodzony 22 kwietnia, to największe ekologiczne ogólnoświatowe święto, mające od 1990 roku międzynarodowy status.  Z tej okazji, w sobotę 24 kwietnia, szkolny klub wolontariatu  z naszej szkoły przyłączył się do akcji sprzątania świata organizowanej przez Ekobrygadę, Wydział Ochrony Środowiska  Urzędu Miasta Pruszkowa oraz MZO.  Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi to „Przywróć naszą Ziemię”.

Światowy Dzień Ziemi  to akcja, której celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, prowadzona corocznie wiosną.  Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Ich tradycje sięgają lat 70. XX wieku.

W tegorocznej akcji wzięło udział 72 uczniów naszej szkoły, obok nich nauczyciele, mieszkańcy Nowej Wsi i Pruszkowa - razem około 120 osób. Odpowiednio przygotowani tzn. zaopatrzeni w worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem, wyruszyliśmy na tereny wyznaczone przez organizatorów. Tylko rekordowa frekwencja i zaangażowanie mogły zapewnić sukces. Uprzątnęliśmy obszar o powierzchni ponad 6 hektarów i załadowaliśmy 6 kontenerów.

Zaangażowanych  w akcję uczniów czekała miła niespodzianka. Pani Dyrektor Jadwiga Jodłowska przybyła na miejsce z poczęstunkiem i napojami, a zaraz potem chwyciła za taczkę i wykonała kilka kursów.

Pamiętajmy, że celem corocznej akcji  w ramach Światowego Dnia Ziemi jest nie tylko doraźne oczyszczenie ze śmieci najbliższego otoczenia, ale  przede wszystkim wzrost świadomości i zainspirowanie społeczeństwa do różnych działań zmierzających do poprawy naszego środowiska naturalnego. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę  z tego, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i od nas zależy jej przyszłość.

Tym razem oddajemy mieszkańcom piękny, zielony teren rekreacyjny  w Pruszkowie, za rok być może będzie to inne miejsce. Oby takich akcji  na co dzień było jak najwięcej!

Magdalena Sinior