• Gimnazjum 2017/2018

          • „ROK DLA NIEPODLEGŁEJ”

          •  

            „ROK DLA NIEPODLEGŁEJ”

            przedstawienie IIIB Gimnazjum

             „POLSKA NIEPODLEGŁA”

             

            Przedstawienie „Polska Niepodległa” w dniu 11 stycznia 2018 roku zainaugurowało Gminne Obchody „ROKU DLA NIEPODLEGŁEJ”. Gościliśmy w naszej szkoły Wójta Gminy Michałowice – Krzysztofa Grabkę z małżonką, Przewodniczącą Rady Gminy – Panią Elżbietę Biczyk, Przewodniczącą Rady Rodziców – Panią Agatę Antoniewicz oraz rodziców, absolwentów, nauczycieli i  uczniów. Pani Dyrektor Jadwiga Jodłowska i Wójt Gminy Michałowice powitali przybyłych na uroczystość.

            Klasa IIIB Gimnazjum zaprezentowała program, który poprzez dzieje i postaci historyczne pokazał uwarunkowania geopolityczne powstania NIEPODLEGŁEJ.

            Józef Piłsudski został pokazany jako Komendant i Naczelnik Państwa. W jego postać wcielił się Mikołaj Grzanka, który porywał publiczność płomiennymi mowami oraz komendami do legionistów. Postać Romana Dmowskiego została pokazana przez Marcela Dziubę, który w języku francuskim  i  angielskim sugestywnie przekonywał do sprawy polskiej wielkich ówczesnego świata na Konferencji w Wersalu. Krzysztof Sankowski przedstawił w języku angielskim 13. punkt Orędzia Woodrow Wilsona o wolnej Polsce z dostępem do morza. Dziękujemy nauczycielom języków obcych Pani Iwonie Sephenson i Panu Krzysztofowi Kwiatkowskiemu za przygotowanie uczniów do wystąpień w języku francuskim i języku angielskim.

            Nie zabrakło postaci związanych z Gminą Michałowice, które komentowały sytuację na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej. Maria Dąbrowska, a w naszym przedstawieniu Józefina Wojtkiewicz, idealnie swoją grą wpisując się w epokę międzywojenną,  w swoich „Dziennikach” opisała przyjazd Józefa Piłsudskiego do Warszawy w dniu 10 listopada. Antoni Marylski – właściciel majątku w Pęcicach,  którego z powodzeniem przedstawił Marek Buczyński, mówił o okropnościach wojny na terenie Pęcic i Pruszkowa, pisząc wspomnienie tych dni  „Niemcy przed Warszawą – epizod z Wielkiej Wojny rok 1914”

            Oczywiście nie zabrakło dramaturgii i efektów specjalnych. Trzy kobiety spowite w czerń, a były nimi Milena Gawryszewska, Klaudia Dylewska i Monika Szkiela, wyłaniały  się z dymów, wieszcząc o wolnej Polsce.  Słowom wypowiadanym przez Kobiety w Czerni towarzyszyły  smutne  tony, płynące ze skrzypiec.

            W tym miejscu dziękujemy  Pani Beacie Wiszniewskiej za przygotowanie uczniów do deklamacji.

            Bardzo ważnym elementem przedstawienia była strona muzyczna. Zostało wykonanych dziesięć piosenek w różnych aranżacjach i tu należy podziękować Pani Małgorzacie Gajownik za opiekę muzyczną i choreograficzną oraz Natalii Piontke za grę na skrzypcach.

            Na pewno wiele wzruszenia dostarczyła nam „Rota” w wykonaniu Kingi Szular, Magdaleny Lis i Mikołaja Grzanki. Kinga zaśpiewała również niezwykle dramatycznie piosenkę „Miejcie nadzieję” z filmu „Ostatni dzwonek”.

            Kinga Szular i Mateusz Michewicz poruszyli widzów,  śpiewając w duecie pieśń „Białe róże”, których pąki zostały złożone przy brzozowym krzyżu.

            Magdalena Lis i Mikołaj Grzanka zaśpiewali bardzo romantycznie „Rozmaryn”, a trzeci duet -  Marta Przygoda i Mikolaj Bigaj - wesoło i na ludową nutę  „Pieśń o wodzu miłym”.

            Magdalena Lis niezwykle rzewnie i wzruszająco zaśpiewała „Wojenko, wojenko”, towarzyszyły jej dziewczęta w strojach ludowych.

            Należy podkreślić, że przedstawienie było bardzo dynamiczne, te zmiany w akcji na scenie zawdzięczamy legionistom w wykonaniu Kacpra Kopani, Jakuba Szweda, Huberta Żukowskiego, Aleksandra Piotrkowicza, Bartosza Olszaka, Jakuba Gruby, Damiana Gorzkowskiego i Wojciecha Sustera. Żołnierze pod  komendą  Józefa Piłsudskiego maszerowali podczas pieśni „Pierwszej Kadrowej i „Szarej Piechoty”, pokazując fragmenty musztry.

            Legioniści zaśpiewali „Pierwszą Brygadę” swojemu komendantowi , a następnie wcielili się w ułanów. Zaproszeniem ich na scenę była piosenka „Ułani, ułani” we wdzięcznym  wykonaniu Julii Perzyny. Nasi ułani na dźwięk skrzypiec „Przybyli ułani pod okienko” ruszyli szybkim krokiem pod ruchome okienko, gdzie z jednej strony były już panienki w strojach ludowych. Piosenka zaśpiewana na zmianę przez ułanów i panienki oraz choreografia tego wykonania pokazała pomysłowość uczniów za co im serdecznie dziękuję.

            Te wszystkie elementy sceniczne  były połączone słowem mówionym trzech lektorów: Julii Angelus, Julii Borowieckiej i Krzysztofa Sankowskiego. Po przedstawieniu usłyszałam od absolwenta naszej szkoły Jana Grzanki, że byli perfekcyjni. Ja też tak uważam.

            Goście otrzymali w prezencie, na pamiątkę tego wydarzenia „Pieśni Patriotyczne” ( słowa pieśni, autorów, daty powstania pieśni), które były śpiewane podczas przedstawienia.  Autorką strony graficznej śpiewnika jest Emilia Zajączkowska.

            Należy serdecznie podziękować Kamilowi Gosie, który zajął się stroną techniczną przedstawienia oraz Kamilowi Olszewskiemu, który jako duchowny  pobłogosławił legionistów przed wyruszeniem do walki.

            Scenografia była raczej oszczędna: biurko, okienko, portret Józefa Piłsudskiego, a na tym tle dziewczęta w strojach ludowych i chłopcy w mundurach ( stroje wypożyczone dzięki uprzejmości Księdza Sebastiana Śledziony, Pana Ryszarda Pietrzaka i Zastępcy Komendanta Ośrodka Reprezentacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej ppłk Daniela Sypnickiego w Helenowie).

            Zaintonowanie  przez młodzież „Hymnu” było momentem wzruszającym i na pewno jednoczącym społeczność zgromadzoną na sali. Ostatnia piosenka – „Dziś idę walczyć – mamo”,  niespodzianka od uczniów, w wykonaniu Kingi Szular, Magdaleny Lis, Mikołaja Grzanki, Mikołaja Bigaja i Mateusza Michewicza. była niezwykle wzruszającym akcentem przedstawienia

            Dziękuję Wam za wzruszenia, perfekcję i patriotyzm.

             

            Elżbieta Gąsior

            Wychowawczyni klasy IIIB