• Informacje

          • Informacje o Gminnym Przedszkolu w Nowej Wsi


          • Gminne Przedszkole w Nowej Wsi jest przedszkolem publicznym.

            Siedziba przedszkola znajduje się w Nowej Wsi przy ulicy Głównej 52a, gdzie funkcjonują 3 oddziały przedszkolne dla dzieci 3 i 4- letnich o nazwie Słoneczka, Smerfy i Biedronki. Oddziały dla dzieci 5 i 6- letnich zorganizowane są w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi, ul. Główna 96. Grupy pięciolatków noszą nazwy Żabki i Skrzaty. Placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-17.00. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Michałowice z siedzibą w Regułach, a nadzór pedagogiczny nad przedszkolem sprawuje Mazowiecki Kurator Oświaty.

            Przedszkole w Nowej Wsi, rozpoczęło działalność w swojej siedzibie przy ulicy Głównej 52a na początku lat 80-tych. Gmach budynku wznieśli mieszkańcy miejscowości. W kolejnych latach wraz z przyległym terenem zielonym dokonano szereg modernizacji i remontów mających na celu dostosowanie budynku do norm unijnych. W latach 90-tych Gminne Przedszkole zostało włączone w skład Zespołu Szkolno - Przedszkolnego, którego obecnym dyrektorem jest Jadwiga  Jodłowska, a wicedyrektorem Emilia Skórecka.

            W przedszkolu pracują nauczyciele: Małgorzata Kwiatkowska, Monika Wiśniewska, Marlena Makowska, Sylwia Kondraciuk, Anna Chruścińska, Danuta Świątek, Anna Oleksy, Emilia Wysocka, Julita Michałowska, Joanna Trzeciak, Natalia Łękarska, Sylwia Kujawa, Edyta Szproch. Obsługę administracyjno – pomocniczą sprawują: Marta Kurpiel, Elżbieta Biedrzycka, Paulina Zielińska, Małgorzata Mertz, Elżbieta Jambroziak, Anita Sołtysiak, Renata Sieńczewska-Poławska, Ryszard Ciechomski, Agnieszka Puchniak i Barbara Duda.

            Przedszkole realizuje cele opiekuńczo - wychowawcze i dydaktyczne wynikające z Podstawy Programowej. Treści nauczania są ściśle skorelowane z cyklem pór dnia i roku. Poza zajęciami związanymi z programem dydaktyczno- wychowawczym dzieci uczą się w ramach zajęć dodatkowych śpiewu i tańca, języka angielskiego i kształtują swoją postawę na zajęciach gimnastyki korekcyjnej. W przedszkolu w szerokim zakresie prowadzona jest edukacja prozdrowotna, profilaktyczna, regionalna i teatralna. W ciągu roku przedszkolnego odbywa się wiele wycieczek, uroczystości i przedstawień teatralnych. Rodzice czynnie uczestniczą w życiu przedszkola. W ciągu roku nauczyciele oraz specjaliści (logopeda, psycholog i pedagog) w ramach tzw. otwartych dni umawiają się na indywidualne spotkania z zainteresowanymi rodzicami, w celu omówienia funkcjonowania dziecka w przedszkolu, jego rozwoju poznawczo - społeczno - emocjonalnego. Kilkakrotnie w ciągu roku szkolnego rodzice mają możliwość uczestniczenia w zajęciach otwartych. Dzieci podczas występów artystycznych prezentują to, czego nauczyły się w przedszkolu.

            Nauczyciele ciągle doskonalą swój warsztat pracy, uczestnicząc w różnorodnych kursach, szkoleniach, seminariach. Daje nam to możliwość wprowadzania do pracy z dziećmi nowych twórczych metod pedagogicznych.

            Wykorzystujemy między innymi metody:

            pedagogika zabawy,

            metoda Veroniki Sherborne,

            naturalna nauka języka,

            metoda "Dobrego Startu",

            metoda K. Orffa i R. Labana,

            metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej,

            metoda glottodydaktyczna