• Ważne informacje dla uczniów i rodziców

          • Ważne informacje dla uczniów i rodziców

          •  

            Zasady obowiązujące podczas egzaminu ósmoklasisty w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi 

             

            Terminy egzaminu

             

            1. 24.05 / wtorek/ godz. 9.00 – j. polski
            2. 25.05 /środa/ godz. 9.00 – matematyka
            3. 26.05 /czwartek / godz. 9.00 – język angielski

             

            Egzamin w terminach dodatkowych: 13,14,15.06.2022

             

            Egzamin odbywać się będzie w następujących salach:

            12, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27

             

            Czas pracy z arkuszem egzaminacyjnym

             

            1. j. polski 120 minut (dyslektycy do 180 min.), uczeń z Ukrainy 210 minut
            2. matematyka 100 minut (dyslektycy do 150 min.)
            3. język angielski 90 minut (dyslektycy do 135 min.)


            Niezbędne przybory na egzamin, inne wskazówki

             

            • długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem), nie może być ścieralny – uczeń nie może pożyczać przyborów od kolegi
            • linijka – tylko na egzamin z matematyki, rysunki - jeśli trzeba, należy wykonać długopisem, nie wolno ołówkiem
            • legitymacja
            • mała własna butelka z wodą, którą uczeń stawia przy ławce tak, aby nie zalać arkusza
            • uczeń nie może używać korektora, kalkulatora
            • uczeń nie może wnieść do sali telefonu komórkowego, zegarka, ani żadnych innych urządzeń telekomunikacyjnych,
            • obowiązuje strój galowy

             

            Przebieg egzaminu

             

            • W dniu poprzedzającym egzamin przewodniczący zespołu nadzorującego przebieg egzaminu przygotowują salę lub sprawdzają jej właściwe przygotowanie: liczba ławek, ich właściwe ustawienie, zegar, miejsce dla komisji i możliwych obserwatorów, pisaki do tablicy, zapasowe długopisy, odtwarzacz na j. angielskim, płyn do dezynfekcji rąk – dla osób chętnych.

             

            • Egzamin rozpoczyna się o godzinie 9.00 każdego dnia. 

             

            • Uczniowie przychodzą do szkoły o 8.30, sprawdzają na tablicy  numer sali, w której piszą egzamin, przebierają się w szatni, telefony i inne osobiste rzeczy pozostawiają w szafkach.

                 

            • Uczniowie piszą egzamin w wyznaczonych salach. Na drzwiach każdej sali przewodniczący umieszczają listę zdających.

             

            • W salach zapewniamy dostęp świeżego powietrza przed i w czasie egzaminu.

             

            • Na 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu przewodniczący z poszczególnych sal i 4 przedstawicieli wszystkich zdających uczniów (każdego dnia z innych sal) odbierają arkusze egzaminacyjne od dyrektora – sala gimnastyczna.

             

            • Uczniowie wchodzą do sali zgodnie z listą (losowania numeru stolika dokonuje członek komisji), otrzymują podpisaną kopertę z naklejkami i zajmują miejsca, nauczyciel kładzie na ławkach karteczki z imieniem i nazwiskiem, kodem i peselem ucznia (uczeń sprawdza poprawność danych).

             

            • W części organizacyjnej przewodniczący zespołu nadzorującego przebieg egzaminu w danej sali przypomina o zasadach obowiązujących podczas egzaminu.
              Poinformuje ile trwa egzamin, że uczeń nie może mieć telefonu komórkowego i zegarka, ani innych urządzeń telekomunikacyjnych, że pracuje samodzielnie, że musi nanieść odpowiedzi na kartę odpowiedzi zamalowując odpowiedni kwadracik, a błędną odpowiedź otoczy kółkiem, że 10 minut przed końcem przypomni o konieczności naniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi, informuje o dodatkowych 5 minutach na sprawdzenie naniesienia odpowiedzi i zasadach oddawania arkuszy.

             

            • Dyslektycy nie nanoszą odpowiedzi do zadań zamkniętych na kartę odpowiedzi, zaznaczają ją X wybierając właściwą odpowiedź pod zadaniem.

             

            • Po części organizacyjnej, uczniowie otrzymują arkusze egzaminacyjne, sprawdzają czy typ arkusza zgadza się z kodem na naklejkach, zapoznają się z instrukcją dla ucznia, sprawdzają kompletność arkuszy i prawidłowość wydruku, kodują prace i w wyznaczonych miejscach (na pierwszej stronie arkusza i karcie odpowiedzi) przyklejają naklejki (polski 2; matematyka 2, angielski 2) – komisja sprawdza poprawność wykonanych czynności. Uczniowie przystępują do pracy. W części językowej włączamy płytę.

             

            • Uczniom z dysleksją oraz orzeczeniami arkusze koduje Zespół i przykleja naklejki z kodem.

             

            • Czas egzaminu mierzymy od momentu zapisania na tablicy godziny rozpoczęcia i zakończenia egzaminu (w każdej sali jest zegar).

             

            • Podczas egzaminu każdy uczeń pracuje samodzielnie, nie porozumiewa się z nikim, o nic nie pyta, stara się nie opuszczać sali. W uzasadnionych przypadkach uczeń może wyjść z sali, zamyka wtedy swój arkusz i zgłasza taką potrzebę przez podniesienie ręki. Każde wyjście z sali jest odnotowane w protokole (godzina wyjścia i powrotu). O tym również przewodniczący informuje uczniów w części organizacyjnej. Przewodniczący musi zapewnić warunki wykluczające możliwość kontaktu ucznia z innymi osobami. Przekazuje ucznia nauczycielowi dyżurującemu na korytarzu.

             

            • Zespół nadzorujący oraz ewentualni obserwatorzy ograniczają do minimum poruszanie się po sali.

             

            • Na 10 minut przed zakończeniem każdego zakresu egzaminu przewodniczący przypomina o konieczności naniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Ponadto, po zakończeniu czasu przeznaczonego na egzamin zdający mają dodatkowo 5 minut na sprawdzenie czy odpowiedzi zostały naniesione (uczeń nie może w tym czasie rozwiązywać zadań, a jedynie sprawdzić naniesienie odpowiedzi). Nie dotyczy to uczniów z dysleksją.

             

            • Uczniowie, którzy skończą prace przed czasem zamykają arkusz
              i kładą go na brzeg ławki, podnoszą rękę do góry i czekają aż podejdzie do ich stolika członek komisji lub przewodniczący (ta osoba, która ma bliżej do ucznia). Po sprawdzeniu, że arkusz jest kompletny, a odpowiedzi przeniesione na kartę odpowiedzi uczeń opuszcza salę, nie zakłóca pracy pozostałym zdającym.
            • Pozostali w sali uczniowie, po zakończeniu czasu przeznaczonego na egzamin i dodatkowych 5 minutach na ponowne sprawdzenie przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi, odkładają arkusze na brzeg stolika i czekają na sprawdzenie ich kompletności i odebranie przez Zespół nadzorujący. Następnie, po uzyskaniu zgody przewodniczącego, opuszczają salę.

             

            • Po zakończeniu egzaminu w sali pozostaje jeden uczeń, który jest obecny przy pakowaniu arkuszy do bezpiecznych kopert.  Przewodniczący Zespołu nadzorującego odnosi materiały egzaminacyjne wraz z wypełnioną dokumentacją do dyrektora szkoły.

             

            • Pakowanie arkuszy egzaminacyjnych do bezpiecznych kopert:

             

            - po zakończeniu egzaminu z danego przedmiotu i opuszczeniu sali przez zdających, Zespół w obecności jednego ucznia porządkuje wszystkie arkusze, przelicza je, układa zgodnie z listą z SIOEO, a następnie pakuje w całości do bezpiecznych kopert. Na żadnej części egzaminu nie odrywamy kart odpowiedzi.


            - w przypadku uczniów, którym przyznano dostosowania warunków egzaminu polegające na dostosowaniu zasad oceniania i/lub prawo do nieprzenoszenia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dyslektycy), zespół zaznacza przyznane uczniom uprawnienia, zamalowując odpowiednie pola na pierwszej stronie arkusza i na karcie odpowiedzi.

             

            • Dokumentacja z każdej sali przekazywana do dyrektora:
              - arkusze egzaminacyjne zapakowane w bezpieczne koperty
              - wykaz uczniów z danej sali, wydruk z SIOEO - w dwóch egzemplarzach, podpisany przez cały Zespół (przy każdym zdającym i na dole przy komisji)
              - protokół przebiegu egzaminu w danej sali – załącznik podpisany przez zespół

             

            • Termin ogłoszenia wyników egzaminu – 1 lipca 2022
            • Termin przekazania szkołom wyników, zaświadczeń  egzaminu do 7 lipca 2021
            • Termin wydania zdającym zaświadczeń – 8 lipca 2021
            • Uczeń przystępujący do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym/dodatkowym otrzyma świadectwo z datą 24 czerwca 2021r., zaś zaświadczenie o wynikach egzaminu – z datą 8 lipca 2021r.

             


            Jadwiga Jodłowska