• Szkoła w Chmurze

• STRONY Z DARMOWYMI ZDJĘCIAMI

Większość uczniów, do tworzenia swoich prac (prezentacji multimedialnych, referatów, artykułów) korzysta z różnych materiałów graficznych. Przede wszystkim po to, aby przykuwać uwagę publiczności, czytelników i uatrakcyjniać pracę.

Dobrze dobrana grafika lub zdjęcie tworzy atmosferę, wzbudza emocje, zainteresowanie, pomaga szybko przekazać sedno tematu, zrozumieć bardziej skomplikowane zagadnienie, zapewnia nieco rozrywki lub po prostu pozwala złamać monotonię dłuższej kolumny tekstu.

Dobre zdjęcia często ratują przeciętną prezentację, artykuł, referat, natomiast złe zdjęcia momentalnie zniechęcają i odpychają.

Wybór dobrego zdjęcia to sztuka. Trzeba się tego nauczyć obserwując innych i próbując samodzielnie. Do tego potrzebujemy materiału, a nie zawsze posiadamy taki w naszych prywatnych zasobach fotograficznych i nie każdy jest lub będzie grafikiem komputerowym.

Poniżej przedstawiam listę najlepszych stron internetowych, z których można pobrać zdjęcia nie kupując ich i nie łamiąc praw autorskich.

Pamiętajmy jednak, by pod każdą tworzoną publikacją zamieścić link źródłowy zdjęcia lub grafiki !!!

Gratisography

Powiększany co tydzień zbiór fotografii autorstwa Ryana McGuire’a, pozbawionych praw autorskich – do dowolnego wykorzystania za darmo.

ISO Republic

Ponad 2.000 wysokiej jakości zdjęć dla wszelkiej maści profesjonalnych twórców. Za darmo, do dowolnego celu, bez potrzeby wskazywania autora dzieła.

Kaboompics

Przepiękne fotografie za darmo, do dowolnych celów. Cechą wyróżniającą serwisu jest zaawansowana wyszukiwarka.

Makerbook Stock

Ręcznie wybierana i pielęgnowana kolekcja najlepszych zdjęć z ponad 30 serwisów, dedykowana wszystkim startupom.

Pixabay

1.050.000 darmowych zdjęć do wykorzystania na dowolnym polu, bez konieczności wskazywania autora pracy.

Pexels

Wszystkie zdjęcia zostały opatrzone licencją CC0, a więc można ich używać do dowolnego celu bez konieczności wskazywania autora.

StockSnap

Wysokiej jakości zdjęcia wybrane z puli nadesłanych materiałów, pozbawione praw autorskich. Hulaj dusza, piekła nie ma!

Unsplash

Fotografie w wysokiej rozdzielczości, wybierane spośród najlepszych dzieł nadsyłanych przez członków społeczności, do wykorzystania za darmo na dowolnym polu.

ISO Republic

Picjumbo

Profesjonalne, piękne i przede wszystkim darmowe zdjęcia czeskiego fotografa, Victora Hanacka, do swobodnego wykorzystania.

PublicDomainPictures

Zdjęcia z całego Internetu, znajdujące się w domenie publicznej. Do użytku prywatnego i komercyjnego.

Viintage

Setki tysięcy grafik w stylu retro, bez praw autorskich, do wykorzystania w dowolnych projektach.

New Old Stock

Strona zamieszczająca wysokiej jakości zdjęcia z archiwów publicznych, które znalazły się w domenie publicznej (straciły majątkowe prawa autorskie).

Negative Space

Wysokiej jakości zdjęcia pochodzące od fotografów z całego świata. Darmowe jak diabli i urzekające jak licho.

Life of Pix

Społeczność fotografów konkurujących o tydzień chwały w postaci honorowego miejsca na pierwszej stronie serwisu. Efekt? Tysiące doskonałych zdjęć. Za darmo.

Realistic Shots

1.400+ fotografii hi-res, co tydzień 7 nowych zdjęć.

Free Nature Stock

Projekt Adriana Pelletiera, który od stycznia 2015 roku codziennie dodaje jedną nową fotografię natury. Wszystkie zdjęcia na licencji CC0, za darmo do użytku prywatnego i komercyjnego.

JÉSHOOTS

Serwis z darmowymi zdjęciami stworzony przez czeskiego designera Jana Vaska. Ściągaj zdjęcia i używaj do woli.

HD Wallpapers

Zdjęcia w formacie dostosowanym do wielkości tła smartfona, tabletu i desktopa. Zróżnicowane, doskonałe ujęcia i kompozycje. Za darmo.

Foodiesfeed

Jedzenie, smakowicie sfotografowane i utrwalone w wysokiej rozdzielczości. Bierz na co masz ochotę, częstuj się, bufet jest darmowy.

Jay Mantri

Ściągnij za darmo. Zrób coś kreatywnego. Oczaruj świat.

Snapwire Snaps

7 pięknych zdjęć co 7 dni. Zdjęcia pochodzące od 200.000 utalentowanych artystów, wybierane ręcznie, na licencji CC0.

Refe

Przepiękne, naturalne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, do wykorzystania w kreatywnych projektach, także tych komercyjnych.

Death to Stock

To nie jest typowy katalog ze zdjęciami, lecz newsletter. Co miesiąc otrzymasz paczkę ze wspaniałymi zdjęciami prosto do swojej skrzynki email.

Anna Pomykała

Barbara Mrozowska