• Rajd 2018

uświetniającego XV Jubileuszowy Rajd Pęcicki
            w ramach Gminnych Obchodów Roku dla Niepodległej

„ Ci, co zginęli w walce...”
            MIĘDZYSZKOLNY KONKURS
            POETYCKO-PLASTYCZNY
            DLA UCZNIÓW III KLASY GIMNAZJUM
            ORAZ VII i VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Piętnaście lat temu nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Nowej Wsi wyszli z inicjatywą zorganizowania Rajdu Pęcickiego dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 2 sierpnia 1944 roku. Przejście trasą : Nowa Wieś- Pęcice, w hołdzie poległym Powstańcom, było dla młodzieży gimnazjalnej niecodziennym i cennym doświadczeniem, a w kolejnych latach stało się tradycją naszej szkoły.
            W celu przybliżenia uczniom tematyki Bitwy pod Pęcicami nauczyciele Szkolnego Zespołu Humanistów rokrocznie organizowali Szkolny Konkurs Poetycko- Plastyczny pod hasłem : „Ci, co zginęli w walce…”, cieszący się zainteresowaniem naszych wychowanków. Z czasem zyskał on rangę międzyszkolnego, obejmując zasięgiem trzy gimnazja w Gminie Michałowice
            i zyskując patronat Wójta, Pana Krzysztofa Grabki.
            Dziś, w szczególnym roku, ze względu na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, działania konkursowe wpisują się w Gminne Obchody Roku dla Niepodległej, uświetniając XV Jubileuszowy Rajd Pęcicki.
            Serdecznie zapraszamy uczniów klas III gimnazjum oraz klas VII i VIII szkoły podstawowej interesujących się historią, poezją, piszących własne wiersze, lubiących tworzyć prace plastyczne i, co ważne, chcących zaprezentować innym efekty swoich działań, do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Przypominamy uczestnikom i opiekunom, że tematem konkursu jest, jak dawniej, Bój pod Pęcicami, a nie szeroko pojęte Powstanie Warszawskie. Jest to ważne ze względu na właściwy zakres tematyczny przygotowywanych przez młodzież prac.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

ORGANIZATOR:
            Publiczne Gimnazjum im . Mikołaja Kopernika w Nowej Wsi,
            ul. Główna 96, 05-806 Komorów

CELE KONKURSU:
            • Zainteresowanie uczniów Gminy Michałowice tematyką Boju pod Pęcicami, poszerzenie i zgłębienie wiedzy historycznej związanej
            z Miejscem Pamięci Narodowej w regionie.
            • Uczczenie kolejnej rocznicy Bitwy pod Pęcicami.
            • Kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia.
            • Zmotywowanie gimnazjalistów do działań plastycznych i literackich, rozwijanie młodych talentów oraz prezentacja prac w środowisku lokalnym.
            • Pobudzanie do twórczego myślenia oraz kształcenie indywidualnych uzdolnień uczniów, wzbogacenie i doskonalenie form pracy z uczniami zdolnymi.
            • Rozwijanie wrażliwości artystycznej młodzieży.

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE:
            Kategorie konkursowe
            1. Literacka – praca w formie wiersza o dowolnej budowie, co najmniej 20 wersów, zatytułowana, napisana indywidualnie, w formie wydruku.
            2. Plastyczna- praca formatu co najmniej A3, wykonana indywidualnie, dowolną - wyłącznie płaską – techniką plastyczną. Prace przestrzenne nie będą oceniane.
            Kryteria oceny prac
            Prace literackie - poprawność merytoryczna, kompozycja, adekwatność tytułu, oryginalność ujęcia tematu, bogactwo języka, estetyka zapisu, ortografia.
            Prace plastyczne - zgodność z tematem, kompozycja, kolorystyka, estetyka wykonania, technika plastyczna, oryginalność ujęcia tematu.

Komisja
            Ocena prac będzie zadaniem niezależnej komisji i będzie miała miejsce w naszej szkole ok. 10-7 dni przed planowaną datą ogłoszenia listy laureatów
            i wręczenia nagród.

Etapy konkursu
            • Szkolny – z zebranych prac szkolna komisja konkursowa wybiera 5 najlepszych w każdej kategorii.
            • Międzyszkolny – każda szkoła zgłasza do etapu nie więcej niż 5 najlepszych prac w każdej kategorii.

• Udział w konkursie mogą brać uczniowie III klasy gimnazjum oraz VII
            i VIII klasy szkoły podstawowej.
            • Prace muszą być wykonane indywidualnie, przy czym każdy uczestnik może nadesłać tylko jedną pracę w każdej z kategorii.
            • Każdy uczestnik konkursu do pracy dołącza wypełnioną kartę zgłoszenia oraz zgodę Rodziców na udział w Konkursie i publikację pracy.
            • Każda praca ( zarówno literacka, jak i plastyczna) musi być zakodowana, np. podpisana cyfrowym kodem. Do pracy należy dołączyć tak samo zakodowaną kopertę, w której umieszczone będą dane autora ( te same, co na karcie zgłoszenia).
            • Do prac literackich należy dołączyć ich zapis elektroniczny na podpisanej płycie.

Uwaga!
            Prace plastyczne zostaną zaprezentowane na okolicznościowej wystawie w budynku Publicznego Gimnazjum w Nowej Wsi. Nagrodzone i wyróżnione prace literackie i plastyczne zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły.

NAGRODY- w obu kategoriach nagrody rzeczowe oraz dyplomy dla autorów najlepszych prac.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU będzie miało miejsce podczas uroczystości przy Pomniku – Mauzoleum w Pęcicach po XV Rajdzie Pęcickim w dniu 2 października 2018 r.

TERMINY
            Nieprzekraczalny termin dostarczenia prac do organizatorów etapu międzyszkolnego konkursu to 19 września 2018r. Wiąże się to z koniecznością zorganizowania wystawy oraz przygotowaniem prac do oceny przez komisję.

Uwaga! Wzór zgody rodziców do pobrania w sali 21.

Beata Wiszniewska- nauczyciel języka polskiego
            Elżbieta Gąsior- nauczyciel historii