• 2018/2019

• BÓBR Międzynarodowy Konkurs Informatyczny

Zapraszamy do kolejnej edycji

Międzynarodowego Konkursu Informatycznego BÓBR.

Rejestracja do konkursu próbnego trwa od 17 września do 16 października, natomiast do konkursu właściwego od 22 października do 13 listopada.

Chętni uczniowie proszeni są o zglaszanie się do p. Anny Pomykały oraz p. Barbary Mrozowskiej do 10 października.

Przypominamy:

Poziom Junior adresowany jest do uczniów klas III gimnazjum oraz klas VII i VIII szkół podstawowych.

Poziom Benjamin adresowany jest do uczniów klas IV, V i VI szkoły podstawowej.

Poziom Skrzat adresowany jest do uczniów klas I, II i III szkoły podstawowej.

Udział w konkursie jest bezpłatny!

Rejestracja ucznia:

1. Uczniowie danej szkoły, którzy będą brali udział w Konkursie, muszą założyć konta typu Uczeń na platformie www.mCourser.pl, a następnie dodać je do szkoły. Aby to zrobić, należy przejść do zakładki Moja szkoła i wybrać przycisk Dołącz do szkoły, a następnie:
              1. należy znaleźć szkołę w bazie, dołączyć do niej i poczekać na akceptację administratora Konkursu w szkole. Uwaga: Uczeń już zarejestrowany na platformie mCourser.pl nie powinien rejestrować się ponownie.
            2. Szkoła już jest zarejestrowana w konkursie
            3. Następnie należy dodać uczniów do konkursu. W zakładce Konkursy nauczyciel wybiera opcję Zarządzaj użytkownikami i dodaje użytkowników do konkursu.
            4. Zaleca się sprawdzenie, czy wszyscy uczniowie zostali dodani do konkursu. Uczniowie powinni zalogować się na swoje konta w witrynie www.mCourser.pl i w zakładce Konkursy sprawdzić, czy zostali dodani do konkursu.

Harmonogram 2018

Bóbr to polska nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu Bebras z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.

Konkurs Bóbr jest adresowany do uczniów we wszystkich typach szkół. Udział w Konkursie nie jest związany z żadna opłatą, w przyszłości jednak nie wyklucza się wprowadzenia opłat na wzór innych konkursów, takich jak Kangur.

Cele konkursu

Głównym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia algorytmicznego i komputacyjnego oraz popularyzacja posługiwania się technologią informacyjną i komunikacyjną wśród wszystkich uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
            W szczególności konkurs ma na celu:

• zwiększenie zaangażowania uczniów w stosowaniu komputerów i technologii informacyjnej podczas poznawania różnych dziedzin od samego początku pobytu w szkole, przyczynianie się do rozwoju i kształtowania twórczego podejścia przy zdobywania wiedzy i umiejętności,
            • sprzyjanie wyrównywaniu szans stosowania tej technologii w grupach dziewcząt i chłopców posiadających dostęp do komputerów, jak i nie mających takiego dostępu,
            • zachęcanie uczniów do zdobywania umiejętności potrzebnych w ich życiu osobistym i w przyszłej pracy zawodowej,
            • stwarzanie okazji do wymiany doświadczeń między uczniami i nauczycielami z różnych szkół w różnych krajach.

Zadania konkursowe

Charakter zadań konkursowych ma duży wpływ na zainteresowanie konkursem. Zadania w konkursie Bóbr są na ogół związane z posługiwaniem się komputerem i jego oprogramowaniem przy rozwiązywaniu różnych sytuacji i problemów, pochodzących z różnych zastosowań i przedmiotów nauczania takich jak: język ojczysty, język obcy, geografia, historia, sztuka, technika i matematyka. Niektóre zadania dotyczą budowy komputerów, inne oprogramowania użytkowego. Zadania często są związane również z kulturą i językiem. Wiele zadań umożliwia uczniom wykazanie się umiejętnościami algorytmicznego myślenia.

Zadania są testowe. Aby rozwiązać zadanie należy: wybrać jedną poprawną odpowiedź spośród na ogół czterech możliwych, lub wpisać odpowiedź w okienku lub wykonać inne czynności prowadzące do rozwiązania, o których jest mowa w zadaniu. Rozwiązania można poprawiać.

Więcej informacji: www.bobr.edu.pl

Anna Pomykała